Spacer trasą "Poematu o mieście Lublinie" Józefa Czechowicza - zaproszenie

Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” odbędzie się w tym roku po raz dwudziesty drugi.

Akcja „Poematu” dzieje się w lipcu, przy pełni księżyca, kiedy to w nocną wędrówkę po mieście zabiera uczestników tajemniczy przewodnik-wędrowiec, który przychodzi po nich do miasta od strony Górek Czechowskich. Spacerując z Czechowiczem, uczestnicy wybiorą się najpierw ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, następnie odwiedzą cmentarz przy ulicy Lipowej, aby dalej Krakowskim Przedmieściem podążyć na Stare Miasto. Kolejnym obowiązkowym punktem spaceru jest Zamek, a konkretnie Kaplica pw. Świętej Trójcy. Potem trasa prowadzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez Kalinowszczyznę i Czwartek opuszcza rodzinne miasto. Czytelnicy utworu są uczestnikami podróży w czasie do samego dzieciństwa Czechowicza i do miejsc, które były poecie szczególnie bliskie. Trasa spaceru to ponad 7 kilometrów i około 15 minut głośnego czytania, wędrówka tworzy kolejną warstwę wiersza – wpisuje rzeczywiste miejsca i doznania w interpretację „Poematu”. Wędrówka rozpocznie się na Wiadukcie Poniatowskiego o godzinie 19.00. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej 3.

Pomysłodawcami wydarzenia byli profesor Władysław Panas oraz Tomasz Pietrasiewicz. Pierwszy spacer odbył się w setną rocznicę urodzin poety – w 2003 roku.

Początek spaceru 21 lipca o godz. 19.00 na Wiadukcie Poniatowskiego na kładce pieszo-rowerowej od ul. Rogowskiego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

« 1 »
DO POBRANIA: |