Nie wszyscy wiedzą, że w jednej z najważniejszych walk w średniowiecznej Europie brali udział rycerze z ziemi chełmskiej. A w nagrodę król Władysław II Jagiełło ufundował w Chełmie kościół Rozesłania Świętych Apostołów.
Dzień 15 lipca kojarzy się z polami Grunwaldu, z rycerzami zakonu krzyżackiego, rycerstwem polskim i litewskim. Warto pamiętać, że w tej bitwie wzięło udział o wiele więcej narodowości. Pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły i wielkiego księcia litewskiego Witolda walczyła z krzyżakami ludność z całego obszaru naszej ojczyzny. Do walki tej stanęła też Chorągiew Ziemi Chełmskiej. W swoim opisie herbów polskich Jan Długosz wspomniał, jak dużą rolę odegrali ci rycerze, którzy byli bitni i zasłużyli się w walce.
"Szesnasta, ziemi chełmskiej, miała za znak białego niedźwiedzia stojącego między dwoma drzewami na czerwonym polu " - zanotował Długosz, a że chełmscy wojowie nie szczędzili krwi w starciu z wrogiem, król ufundował kościół.
W środku miasta powstała drewniana świątynia pod wezwaniem Rozesłania Świętych Apostołów wzniesiona w 1417 roku. W 1578 roku spłonęła, po czym w tym miejscu wybudowano w 1585 kościół murowany. Z powodu złego stanu technicznego został w 1754 rozebrany. W latach 1753-1763 zbudowano obecny kościół pw. Rozesłania św. Apostołów, ufundowany przez Mariannę i Andrzeja Wolskich oraz Wacława Piotra Rzewuskiego.
Zwycięstwo grunwaldzkie zostało uznane w Polsce i na Litwie za przełom w zmaganiach z Zakonem, a Chorągiew Chełmska miała w tym swój udział. W roku 1412, dzień 15 lipca uznano świętem państwowym. W kościołach tego dnia odprawiano uroczyste Msze święte.
Chorągiew Chełmską można oglądać w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. A wakacje są okazją do ruszenia na szlaki w poszukiwaniu pamiątek historii.