Zabytkową kapliczkę z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z XVIII w. przy ul. Zesłańców Sybiru w Lublinie czekają duże zmiany. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie prac remontowych, konserwatorskich i restauratorskich.
Osiemnastowieczna kapliczka przy ulicy Peowiaków pierwotnie wchodziła w skład zabudowań klasztoru wizytek. Wewnątrz niej znajduje się figura Chrystusa Frasobliwego, której autorem jest prawdopodobnie Paweł Antoni Fontana. Kapliczka została wybudowana w 1767 roku w stylu barokowym. Pierwotnie wchodziła w skład zespołu klasztornego sióstr wizytek (dzisiejsze zabudowania Centrum Kultury), gdzie była umieszczona na osi wejścia do kościoła.
– Kapliczka, wewnątrz której znajduje się figura Chrystusa Frasobliwego, wchodziła kiedyś w skład zespołu klasztornego Zgromadzenia Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny zwanych wizytkami. Jest bardzo cennym obiektem, który jako jedyny w założeniu zachował się bez większych zmian. Ze względu na obecny stan kapliczkę obejmiemy remontem i pracami restauratorskimi. Inwestycję mamy już przygotowaną od dłuższego czasu, posiadamy stosowną dokumentację oraz pozyskaliśmy na ten cel dofinansowanie ze środków krajowych na ochronę zabytków – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.
Kapliczka jest murowana, otynkowana, w typie arkadowym, w formie czterech ustawionych na cokole filarów, tworzących rodzaj baldachimu. Całość zwieńczona jest ściętym ostrosłupem, uzupełnionym daszkiem z żeliwnym, ażurowym krzyżem. Dekoracja zewnętrzna, nosząca cechy barokowe, to głównie gładkie pilastry o stylizowanych jońskich kapitelach. W zwieńczeniu znajdują się spływy w kształcie esownic uzupełnione wazami i profilowanym gzymsem. Wewnątrz znajduje się barokowa rzeźba Chrystusa Frasobliwego.
Obiekt posiada bogaty wystrój architektoniczny w postaci gzymsów i girland. Wewnątrz kapliczki znajduje się rzeźba figuralna, przedstawiająca Chrystusa siedzącego na postumencie pod murowanym baldachimem krytym dachówką na czterech stylizowanych filarach. Do tej pory kapliczka nie była objęta gruntowną i kompleksowo przeprowadzoną renowacją, dotychczasowe zabiegi miały charakter doraźny, stąd dla obiektu została wykonana ekspertyza techniczna części podziemnej i cokołu kapliczki wraz z programem naprawy. Podstawa kapliczki w części nadziemnej posiada uszkodzenia w postaci luźnych cegieł i odspojonych zapraw, wyprawy tynkarskie i sztukatorskie w części cokołowej są w wielu miejscach odspojone od muru ceglanego. Remont przewiduje wykonanie wzmocnienia konstrukcji ceglanej fundamentu i cokołu obiektu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej poziomej i pionowej z wykonaniem odwodnienia liniowego i drenażu wokół obiektu, co będzie stanowić system odprowadzania wody.
Kapliczka jest wpisana do rejestru zabytków woj. lubelskiego, dokumentacja została uzgodniona oraz prace będą prowadzone pod nadzorem lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zamówienie obejmuje wykonanie robót budowlanych: remontowych, z branży sanitarnej oraz prac konserwatorskich i restauratorskich w terminie do 30 września 2024 r. Wykonawcy mają czas na składanie ofert do 1 sierpnia. Projekt „Prace remontowe, konserwatorskie i restauratorskie XVIII-wiecznej kapliczki z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego w Lublinie wraz z budową odwodnienia liniowego i drenażu wokół obiektu” objęty jest dofinansowaniem w wysokości 123 tys. zł z programu Ochrona zabytków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(obraz) |