Spacerowicze i rowerzyści podążający czerwonym szlakiem z ulicy Wądolnej do Dąbrowicy zatrzymują się przy kamiennym krzyżu, jaki od trzech lat stoi przy drodze. To zaproszenie do poznania dawnej historii.
Umieszczona przy krzyżu tabliczka informuje, że to krzyż pojednania, zwany też pokutnym, taki jak stawiano w średniowieczu jako zadośćuczynienie za popełnione przestępstwa czy zbrodnie i jest on pierwszym z planowanych w tym miejscu elementów wchodzących w skład parku historycznego, który planuje tutaj zbudować Stowarzyszenie na rzecz promocji wiedzy o kulturze średniowiecznej Curia Mediaevalis. Następnym elementem była latarnia umarłych, która stanęła na łące za krzyżem.
– Latarnie umarłych to kamienne kapliczki słupowe, przypominające swoim kształtem niewielkie wieżyczki lub raczej filary czy kolumny, wewnątrz których znajduje się biegnący pionowo szyb z charakterystycznymi przeźroczami umieszczonymi w szczytowej partii – wyjaśnia Jakub Ordutowski, prezes Stowarzyszenia Curia Mediaevalis, archeolog historyk z wykształcenia, wielki znawca i miłośnik kultury średniowiecznej.
W planach są kolejne działania i budowle przybliżające nam, współczesnym, wieki średnie i życie ludzi sprzed wieków.
– Zależy nam na przybliżeniu właśnie tych czasów, by przypomnieć, a może wielu osobom dopiero pokazać, że uniwersalizm w Europie, w której każdy czuł się jak u siebie w domu, sięga dawnych czasów. Warto tu też doprecyzować daty, bo średniowiecze to długi okres, niektórzy uważają nawet, że skończyło się dopiero w dobie rewolucji przemysłowej. Nam jednak chodzi o XII i XIII wiek, czyli okres tak zwanego pełnego średniowiecza, który określa się jako kwintesencja tej epoki – mówi Jakub Ordutowski. To wówczas narodziła się kultura rycerska i rozpowszechniła na całą Europę.
Tych, którzy nie mieli okazji spacerować tym szlakiem, zachęcamy by wybrać się w drogę.