46. LPP: Pielgrzymowanie po Miłosierdzie Boże

Za krokiem krok, a kto śpiewa dwa razy się modli - lubelscy pielgrzymi z każdą godziną zbliżają się na Jasną Górę. Pielgrzymka to czas radości, modlitwy, medytacji, ale także korzystania z sakramentów.

Jedni idą podziękować za otrzymane łaski, inni niosą ze sobą w sercu prośby. Większość wie, że nawet kilka dni na szlaku pielgrzymkowym może zmienić... całe życie! Każdy pielgrzym na pewnym etapie odczuwa różne trudy pielgrzymowania. Jednym z ważniejszych elementów pątniczego szlaku jest modlitwa o Miłosierdzie Boże.

- Pielgrzymki nie byłoby bez wiary, bez ofiary i bez wysiłku. Nie byłoby tego bez szukania słowa Bożego i życia sakramentami. Myślę, że każdy pielgrzym, który wyruszył na pielgrzymkę - wcześniej się do niej przygotowywał. W dniu wyjścia pielgrzymki było to także widać w archikatedrze lubelskiej - te kolejki do konfesjonałów. Ja wiem, że wielu pielgrzymów także z naszej grupy puławskiej przystąpiło do sakramentu spowiedzi, aby w stanie łaski uświęcającej pielgrzymować. Wtedy jest zdecydowanie łatwiej podejmować te rożne trudności wynikające z pielgrzymowania. Każdy z pielgrzymów niesie ze sobą także bagaż intencji, trudów i cierpienia, które zostały nam powierzone przez naszych znajomych, rodziny czy przyjaciół, którzy nas wspierają duchowo, ale sami nie mogli wyruszyć na pielgrzymkę - mówi ks. Krzysztof Krakowiak, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach i duszpasterz grupy 14 z Puław.

46. LPP: Pielgrzymowanie po Miłosierdzie Boże   Lubelscy pielgrzymi w drodze na Jasną Górę. Małgorzata Oroń

Pielgrzymka to codzienna Msza św., konferencje, modlitwa, Anioł Pański, modlitwa różańcowa, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i Apel Jasnogórski na zakończenie dnia. To też możliwość rozmowy z kapłanem, która często kończy się spowiedzią. Pielgrzymka to dla pielgrzymów czas ogromnego rachunku sumienia.

- Myślę, że znakami dobrego przeżywania rekolekcji w drodze jest to, że pielgrzymi także w czasie drogi przystępują do sakramentu spowiedzi. Gdyż nie sztuką jest wyjść w stanie łaski uświęcającej, ale sztuką jest dojść do celu w stanie łaski uświęcającej. Myślę, że pielgrzymi doskonale o tym wiedzą - dodaje ks. Krakowiak.

Pielgrzymi w ciągu jednego dnia pokonują średnio od 20 do 35 km. Wszyscy pielgrzymi mogą liczyć w razie potrzeby na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki oraz wolontariuszy medycznych. Przed lubelskimi pielgrzymami już praktycznie „ostatnia prosta” przed dotarciem na Jasną Górę. Dzisiaj rano pielgrzymi rozpoczęli dzień od mszy św. o 8.00 w Małogoszczu, a ich dzisiejszy odcinek to blisko 25 km. Na nocleg dotrą późnym popołudniem do Włoszczowej.

« 1 »
DO POBRANIA: |