Cenna lekcja historiii

Archiwum Państwowe w Lublinie przygotowało wystawę zatytułowaną "Burza 1944. Z dziejów największej akcji partyzanckiej AK", w której prezentuje dokumenty i zdjęcia pochodzące z własnych zbiorów.

Wystawę można oglądać na dziedzińcu archiwum, a jej autorem jest dr Bartosz Staręgowski. - Wystawę rozpoczyna plansza pt. "Cisza przed Burzą". To najważniejsze informacje o akcji przeprowadzonej w 1944 r. oraz prezentacja związanych z nią dokumentów, odnoszących się do ogólnych założeń organizacji powstań w ośrodkach miejskich oraz wzmożenia działań natury sabotażowo-dywersyjnej. Kolejne zagadnienie, jakie pokazujemy, dotyczy przygotowań żołnierzy do samej akcji, ich szkoleń oraz produkcji materiałów wybuchowych, których spora ilość była niezbędna do przeprowadzenia dywersji i sabotażu. Ważne były również kwestie organizacyjne i odpowiednio działające struktury, które ukazują materiały archiwalne znajdujące się na kolejnych planszach - wyjaśnia dr Staręgowski.

Istotną część wystawy poświęcono również akcji scaleniowej AK z innymi organizacjami wojskowymi, m.in. Narodowymi Siłami Zbrojnymi, Narodową Organizacją Wojskową, Batalionami Chłopskimi i Chłostrą, a także ustosunkowania się do Armii Czerwonej i doraźnej współpracy z Sowietami.

Na wystawie został zaprezentowany również komendant AK w okresie akcji Burza - Kazimierz Tumidajski ps. Marcin oraz portret zbiorowy żołnierzy, którzy byli bohaterami "Burzy" i bez których nie byłoby mowy o jakimkolwiek powodzeniu.

Końcowe plansze prezentują polityczne znaczenie akcji oraz jej kulminację, czyli wybuch powstania w Warszawie. Zaprezentowane materiały archiwalne to pisane przez żołnierzy osobiste oceny organizowanych działań, liczne rozkazy rozpoczynające akcję i mobilizujące żołnierzy do walki czy też wspomnienia i pamiętniki dotyczące warszawskiego zrywu.

Wystawa będzie eksponowana w formie stacjonarnej do końca października, a w wersji internetowej będzie dostępna od 17 września.

« 1 »