"Teraz przyszedł czas… Fulman, Wyszyński, Goral" - powiew historii w Lublinie

Stowarzyszenie Anthill organizuje wydarzenie pod nazwą "Teraz przyszedł czas… Fulman, Wyszyński, Goral". Zadanie jest kontynuacją realizowanego od 2021 roku cyklu upamiętniającego bohaterów w dążeniach wolnościowych i społecznych, związanych z Lubelszczyzną.

W ramach tegorocznej edycji zaplanowane zostały trzy pokazy multimedialne w formie mappingu – iluminacji ścian budynku, traktujące o wartościach, postawach godnych naśladowania oraz losach: błogosławionego Władysława Gorala, błogosławionego Stefana Wyszyńskiego oraz Leona Fulmana.

– Wszystkie trzy pokazy będą miały charakter kilkudniowych otwartych i ogólnodostępnych prezentacji wyświetlanych w parafii pw. bł. biskupa Władysława Gorala w Lublinie. Dodatkowo podczas pokazów odbędą się prelekcje tematyczne dotyczące bohaterów iluminacji – informuje Karolina Niewiadomska ze Stowarzyszenia Anthill.

Pierwszy pokaz tematyczny – dotyczący bł. bp. Gorala został zaplanowany od 13 do 15 września 2024 r. w parafii pw. bł. bp. Władysława Gorala przy ul. Popiełuszki w Lublinie. Kolejne odbędą się w 20 października – o bł. Stefanie Wyszyńskim oraz 10 i 11 listopada – o bp Marianie Leonie Fulmanie.

Władysław Goral urodził się 1 maja 1898 w Stoczku, w chłopskiej, pobożnej rodzinie. Szkołę powszechną ukończył w Nasutowie, po czym naukę kontynuował w gimnazjum w Lubartowie oraz w Lublinie. Po ukończeniu gimnazjum, w 1916 roku, przyjęty został do Lubelskiego Seminarium Duchownego. Po czterech latach studiów jako alumn wyjechał do Rzymu, gdzie studiował filozofię. 18 grudnia 1920 roku przyjął w Rzymie święcenia kapłańskie.
W 1926 roku powrócił do Lublina, gdzie podjął pracę profesora w seminarium, oddając się także pracy duszpasterskiej, charytatywnej i publicystycznej. 10 sierpnia 1938 roku Ojciec św. Pius XI mianował księdza Władysława Gorala sufraganem diecezji lubelskiej, pomocniczym biskupem lubelskim i biskupem tytularnym Maloe in Isauria. Sakrę biskupią przyjął 9 października 1938 roku. Nie zaprzestał jednak intensywnej działalności. Ksiądz Władysław Goral angażował się w pracę duszpasterską oraz oświatowo-wychowawczą na rzecz robotników. Z myślą o ich formacji w duchu katolickiej tradycji utwo­rzył lub współtworzył szereg organizacji chrześci­jańskich: Chrześcijańskie Zjed­noczenie Zawodo­we RP, Chrześcijański Uniwersytet Robotni­czy czy Lubelskie Towarzystwo Dobroczyn­ności.

W południe 17 listopada 1939 do budynku kurii wtargnęło Gestapo, aresztując biskupa, kanclerza kurii i wszystkich innych duchownych - w ramach niemieckiej akcji eliminacji polskiej inteligencji, pod nazwą Sonderaktion Lublin. Grupę 13 księży, wśród nich trzech profesorów z seminarium duchownego oraz dwóch wikariuszy z katedry, przewieziono do ciężkiego więzienia Gestapo na zamku w Lublinie.
27 listopada stanęli przed sądem. Skazano ich na śmierć. Później wyrok zamieniono na dożywotnie więzienie. 4 grudnia 1940 zaaresztowani duchowni znaleźli się w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. W obozie biskup Goral został oznaczony numerem 5605, a od 1943 – 13981, został odizolowany od innych więźniów, osadzony w pojedynczej celi betonowej bunkra podobozu Zellenbau, stanowiącego w obrębie obozu sektor specjalny. W celi nr11 pozostał do końca, skazany na dodatkową torturę zupełnej samotności, pozbawiony towarzystwa innych więźniów oraz możliwości przyjmowania sakramentów. Mimo wielu zabiegów, również dyplomatycznych, nie udało się go uwolnić. Został prawdopodobnie rozstrzelany w lutym 1945 roku.

Udział w pokazach multimedialnych w ramach projektu „Teraz przyszedł czas… Fulman, Wyszyński, Goral” są bezpłatne, a dla uczestników przygotowano pamiątkowe katalogi tematyczne z tego wydarzenia.

« 1 »
DO POBRANIA: |