"Ulmowie są ikoną kochającej się rodziny" - przekład włoskiego bestselleru na język polski

W 1. rocznicę beatyfikacji Rodziny Ulmów w języku polskim ukazała się książka pt. "Zabili nawet dzieci. Historia rodziny Ulmów, męczenników, którzy pomagali Żydom", autorstwa Manueli Tulli i ks. Pawła Rytel-Andrianika, wicedyrektora Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela. Publikacja jest dostępna dla czytelników bezpłatnie.

Książka przedstawia niezwykłą historię rodziny Ulmów, pierwszego przypadku całej rodziny beatyfikowanej przez Kościół katolicki. Ich heroiczny czyn ukrywania Żydów podczas Holokaustu, za który zapłacili własnym życiem, został uhonorowany przez państwo Izrael najwyższym odznaczeniem - tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

24 marca 1944 roku Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z szóstką dzieci i siódmym w łonie matki, zostali zamordowani przez Niemców, gdy odkryto, że ukrywają w swoim domu w Markowej trzy żydowskie rodziny. Książka umieszcza męczeństwo Ulmów w szerszym kontekście okrucieństw II wojny światowej. Zainspirowani przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie, Ulmowie wykazali wyjątkową wierność Ewangelii, ryzykując i ostatecznie poświęcając swoje życie, aby ocalić żydowskich sąsiadów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.

- Książka jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie Ulmami zarówno za granicą, jak i w Polsce. Ukazuje tę rodzinę z perspektywy, która można nazwać "trzy razy k". To znaczy jest to książka kontekstowa, kompleksowa i kolorowa. Kontekstowa, ponieważ ukazuje życie Ulmów w kontekście II wojny światowej, Holokaustu, gdy na terenie okupowanej przez Niemców Polski za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Ukazuje też rodziny żydowskie Gortmanów, Grunfeldów i Didnerów, a nawet idzie prawie 200 lat wstecz, pokazując historię właśnie tych rodzin na tle Markowej, a także w kontekście całej Polski. Jest to książka kompleksowa, bo ukazuje proces beatyfikacyjny, który doprowadził do tego, że teraz modlimy się przez stawiennictwo rodziny Ulmów. Ponadto jest kolorowa, bo są w niej zdjęcia kolorowe, co jeszcze bardziej przybliża nam postacie sprzed lat - wyjaśnia ks. Paweł Rytel-Andrianik, współautor publikacji.

Podróż do rzeczywistości życia Ulmów

Poprzez szczegółową analizę ich życia i środowiska w kontekście ówczesnych wydarzeń, książka podkreśla głębokie dziedzictwo moralne i duchowe Ulmów, którzy stali się niezwykłym przykładem odwagi, miłości i niezłomnej wiary. Czytelnik dowiaduje się zarówno o rodzinie ratujących, ale jak i o tych, którzy byli ratowani. Publikacja przedstawia również świadectwa łask otrzymanych za przyczyną Markowian przez rodzinę z Maryland w Stanach Zjednoczonych.

- Świadectwo Ulmów porusza bardzo wiele osób z wielu punktów widzenia. Na przykład sam kardynał Semeraro rok temu na beatyfikacji powiedział, że „tak jak oni otwarli drzwi swojego domu i przyjęli tych, którzy byli w niebezpieczeństwie, podobnie teraz Polacy otwarli drzwi swoich domów i pomagają Ukraińcom, tym, którzy uciekają od wojny, tym, których życie jest zagrożone”. I dlatego widzimy, że ta historia jest bardzo aktualna. Publikacja była prezentowana w wielu miejscowościach we Włoszech, m.in. w Rzymie, Mediolanie, Wene. Wielu porusza fakt, że była to rodzina szczęśliwa, rodzina na nasze czasy. Jest to bardzo aktualne, ponieważ też widzimy, że obecnie w samej Europie mamy wojnę i oni są inspiracją do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi - dodaje ks. P. Rytel-Andrianik.

Starannie udokumentowaną i bogato ilustrowaną publikację otwiera wywiad z kardynałem Marcellem Semeraro, prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który przewodniczył Mszy beatyfikacyjnej w Markowej 10 września 2023 roku. Z okazji wydania wersji włoskiej, w imieniu papieża Franciszka, abp Edgar Peña Parra skierował list, w którym napisał: „Niech ofiara złożona przez rodzinę Ulmów i ich dzieci, którzy nie wahali się oddać życia za udzielenie pomocy ośmiu osobom pochodzenia żydowskiego, będzie dla nas i dla przyszłych pokoleń symbolem wartości, których nie wolno zdradzać nawet pod groźbą śmierci”. Autorzy niejako oprowadzają czytelnika po domu Ulmów w Markowej. Widzimy ich codzienność, którą wyznaczały małe radości. Dzięki temu, że Józef Ulma był entuzjastą fotografowania i stał się znanym fotografikiem, podglądamy modlitwę, pracę i codzienne obowiązki rodziny. Opracowanie graficzne pozycji sprawia, że historia sprzed laty ożywa i staje się aktualna dla czytelnika. Na koniec czytelnik śledzi drogę Ulmów na ołtarze.

Książka pierwotnie powstała w języku włoskim i odniosła w tym kraju ogromny sukces. Jej inicjatorką była dziennikarka Manuela Tulli, która zafascynowała się historią Markowian. Publikacja była wznawiana, otrzymała prestiżową nagrodę im. kard. Michele Giordano. Była także prezentowana m.in. na Meetingu w Rimini przez Włoskie Stowarzyszenie Centrów Kultury. Autorzy - Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali odznaczeni przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie na arenie międzynarodowej wiedzy o Polakach ratujących Żydów.

Przekład publikacji na język polski opublikowało Wydawnictwo KUL. Publikacja dla czytelników jest dostępna bezpłatnie w formie PDF.

« 1 »
DO POBRANIA: |