Jubileusz chełmskiego liceum im. dr Jadwigi Młodowskiej

105. rocznica istnienia szkoły, 60. rocznica nadania nazwy szkoły im. J. Młodowskiej, V Zjazd Absolwentów i 90. rocznica śmierci patronki to okazje do dziękczynienia.

Historia szkoły, która rozpoczęła się 105 lat temu w Chełmie, jest piękna i ciekawa. Dzięki przybyciu do miasta dr Jadwigi Młodowskiej społeczność zyskała placówkę edukacji, znakomitą kadrę pedagogiczną i nowatorskie - jak na tamte czasy - sposoby kształcenia. Założycielka należy do wybitnych pedagogów tworzących nową szkołę w Polsce dwudziestolecia międzywojennego. Szkoła przez nią założona to jedna z najstarszych placówek oświatowych w Chełmie - przez kilkadziesiąt lat kształciła kadry nauczycielskie mające duże uznanie w środowisku, a od kilkunastu lat przygotowuje młodzież do dorosłego życia jako IV Liceum Ogólnokształcące.

Mury szkoły pamiętają czasy odzyskania niepodległości, wojen, tragicznych i radosnych wydarzeń. To ponad 105 lat żywej tradycji, która zaznacza się w wielu pokoleniach absolwentów i w ich działalności w środowisku. Choć zmienił się profil kształcenia placówki, jej naczelne idee wskazane przez patronkę są stale wyznacznikiem pracy i życia szkoły.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła gra miejska "Śladami patronki szkoły dr Jadwigi Młodowskiej". W piątek 5 października odbył się uroczysty koncert w wykonaniu absolwentów, uczniów i przyjaciół szkoły, po którym wszyscy udali się na spacer do ławeczki dr Młodowskiej, ustawionej 5 lat temu w centrum miasta. Sobota była dniem wspomnień, spotkań, wzruszeń i wielkim dziękczynieniem. Msza św. w chełmskiej bazylice, w której pobliżu usytuowana jest szkoła, rozpoczęła wspólne świętowanie. Modlitwie przewodniczył proboszcz ks. Andrzej Sternik z innymi kapłanami - byłymi i obecnymi katechetami. Wspominał tych, którzy odeszli do wieczności, nauczycieli i uczniów, przypomniał zasługi patronki dla miasta i ojczyzny, wskazywał na cele szkoły i modlił się o rozwój i błogosławieństwo dla pracowników i uczniów.

Kolejnymi punktami programu były: odsłonięcie tablicy pamiątkowej, ślubowanie klas pierwszych, część artystyczna, wystąpienia licznych gości, uroczyste nadanie imienia zmarłego dyrektora szkoły Stanisława Guźca jednej z sal lekcyjnych. Nie zabrakło spotkań koleżeńskich. Przybyli na to spotkanie nawet absolwenci, którzy kończyli szkołę w latach 70. Była spora grupa młodych, którzy opuścili mury placówki w czerwcu tego roku. Podsumowaniem jubileuszu był Bal Absolwenta, który zgromadził uczestników w różnym wieku.

« 1 »