Na przełomie października i listopada 1944 roku, niespełna trzy miesiące po likwidacji Konzentrationslager Lublin, na jego terenie powstało pierwsze na świecie muzeum poświęcone ofiarom II wojny światowej.
Od tego czasu Państwowe Muzeum na Majdanku nieprzerwanie pielęgnuje pamięć o więźniach obozu, prowadząc zróżnicowaną działalność wystawienniczą, wydawniczą, naukową i edukacyjną. To jedyna instytucja w Europie, która upamiętnia ofiary trzech niemieckich obozów założonych w Lublinie, Bełżcu i Sobiborze.
- Swój jubileusz 80-lecia działalności Państwowe Muzeum na Majdanku uroczyście obchodzi w październiku 2024 r. Obchody rocznicowe, organizowane pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostały zaplanowane przede wszystkim jako spotkanie muzealników z całej Polski. Rozpoczną się wieczorem 23 października uroczystością jubileuszową - mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy PMM.
Następnego dnia będzie miała miejsce konferencja naukowa pt. „Przeszłość w muzeach - muzea w przyszłości”, na której wystąpią znakomici specjaliści z obszaru muzealnictwa i kultury pamięci.
- Podczas wydarzenia premierę będzie miała też publikacja „Przeszłość w muzeach historycznych. Reprezentacje i narracje”. Wydawnictwo pod redakcją dr. Tomasza Kranza i dr Aleksandry Skrabek odpowiada na szereg pytań związanych ze współczesnymi wyzwaniami, przed jakimi staje muzealnictwo historyczne –dodaje A. Kowalczyk – Nowak.
Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w miejscu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który funkcjonował na obrzeżach Lublina od października 1941 roku do lipca 1944 roku. Należał do największych i, ze względu na warunki bytowe więźniów, najcięższych obozów, jakie III Rzesza założyła w okupowanej Europie. Więzionych było w nim około 135 tysięcy osób, głównie Żydów, Polaków i Białorusinów. W wyniku chorób i głodu, a także rozstrzeliwań i eksterminacji w komorach gazowych śmierć poniosło blisko 80 tysięcy osób. Ostateczna likwidacja obozu nastąpiła 22 lipca 1944 roku.
Kilka miesięcy później, na przełomie października i listopada 1944 roku, powołano Państwowe Muzeum na Majdanku. To najstarsza w Europie instytucja muzealna upamiętniająca ofiary drugiej wojny światowej i jeden z najbardziej znaczących pomników historii w województwie lubelskim. To także unikatowa w skali europejskiej triada miejsc pamięci związanych z historią Holocaustu. Muzeum sprawuje bowiem opiekę nad materialnymi pozostałościami trzech niemieckich obozów - obozu koncentracyjnego w Lublinie oraz obozów zagłady dla Żydów w Bełżcu i Sobiborze.
W zbiorach Muzeum znajduje się wiele przedmiotów i dokumentów związanych z funkcjonowaniem obozu. Do najcenniejszych archiwaliów należą księgi zgonów, dokumenty osobiste więźniów i pisane przez nich grypsy. Historię obozu przedstawiają wystawy urządzone w barakach poobozowych i ekspozycja plenerowa objaśniająca liczne ślady historyczne zachowane na obszarze niemal 90 hektarów. Wśród udostępnianych zwiedzającym pozostałości obozu są obiekty o ogromnym znaczeniu historycznym, niezwykle sugestywnie ukazujące totalny charakter zbrodni nazistowskich: stosy butów, komory gazowe i krematoria. W Muzeum zobaczyć można również wiele eksponatów obrazujących warunki bytowe więźniów i relikty, które są świadectwem ich walki o godność i przetrwanie.
Wydarzenie rozpocznie się 24 października o godz. 9.00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (sala główna). Wstęp na konferencję jest wolny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.. Szczegółowy harmonogram wydarzenia znajduje się TUTAJ.
(obraz) |