Tegoroczna inauguracja zarazem kończyła VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej, połączona była także z nadaniem tytułu doktora honoris causa KUL prof. Chantal Delsol.
Jest rówieśnikiem niepodległej - Katolicki Uniwersytet Lubelski zainaugurował nowy rok akademicki - 106. w swojej historii.
KUL to uczelnia, która w zamierzeniu swojego założyciela ks. prof. Idziego Radziszewskiego miała odegrać w wolnej Polsce, po odzyskaniu niepodległości, rolę szczególną. Definiował on ją w sposób następujący: „Uniwersytet katolicki, kładąc wielki nacisk na stronę wychowawczą, jest kontynuatorem świetnych tradycji rodzimych. I w tym wstępuje w ślady przodków, że to wychowanie opiera na religii, nie wierząc w skuteczność moralności niezależnej i wychowania bez Boga”.
- W dzisiejszym świecie to zadanie wyznaczone przez twórcę naszej uczelni nie straciło nic ze swej aktualności. Nasz uniwersytet jest powołany do zadań wyjątkowych. Są nimi: wspieranie wyższych potrzeb człowieka, określanych ogólnie mianem kultury humanistycznej; bezinteresowne i uczciwe poszukiwanie prawdy; szukanie możliwości współpracy i wzajemnego wspierania się wiary i rozumu; czy wreszcie przekazywanie młodemu pokoleniu tradycji chrześcijańskiej, zgodnie z dewizą służby Bogu i ojczyźnie - Deo et patriae - mówił rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Przytoczył też słowa papieża Franciszka, który na Uniwersytecie Katolickim w belgijskim Leuven, przypomniał, że pierwszym zadaniem uczelni jest oferować formację integralną, tak aby osoby otrzymywały narzędzia potrzebne do interpretowania teraźniejszości i planowania przyszłości. Zaznaczył, że formacja kulturalna nigdy nie jest celem samym w sobie, a uniwersytety nie mogą być „katedrami na pustyni”. Ojciec Święty przypomniał, że „ze swej natury są one miejscami pobudzającymi idee i nowe bodźce dla życia i myśli człowieka oraz wyzwań społecznych, czyli przestrzeniami generatywnymi”.
- W kontekście papieskich słów chciałbym uwypuklić u początku nowego roku akademickiego szczególnie trzy cechy decydujące o tożsamości uczelni. Pierwszym z nich jest poszukiwanie prawdy w badaniach naukowych i przekazywanie jej studentom. Drugim istotnym celem każdej uczelni wyższej, a katolickiej w szczególności, jest wszechstronna formacja człowieka w sferze intelektu i ducha. Trzeci ważny cel uczelni wyższej, realizowany w specyficzny sposób przez uniwersytet katolicki, to uprawianie nauki i przekazywanie wiedzy w taki sposób, aby prowadziły one do prawdziwej mądrości - podkreślał ksiądz rektor.
KUL to uczelnia, która nieustannie się rozwija, oferuje nowe kierunki studiów, możliwości rozwoju i współpracy z wieloma ośrodkami naukowymi, ale także instytucjami działającymi w Lublinie i całym regionie.