Nowy rok akademicki w lubelskim seminarium

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie oficjalnie rozpoczęło nowy rok akademicki, a wraz z nim przygotowanie do kapłaństwa na kolejnych latach formacji.

W roku akademickim 2024/2025 w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie formuje się 31 alumnów. Dodatkowo wspólnota greckokatolicka liczy pięciu alumnów. 

- W nowym roku akademickim łącznie ośmiu alumnów rozpoczyna formację na pierwszym roku studiów. Pięciu z nich to alumni kościoła rzymsko-katolickiego, trzech to grekokatolicy. Przed nimi czas nauki, ale przede wszystkim rozeznawania, czy wybrana droga jest tą, którą Pan Bóg dla nich przygotował - mówi ks. Jarosław Marczewski, rektor lubelskiego seminarium.

Podczas inauguracji odbyła się uroczysta Immatrykulacja studentów I roku. Wykład inauguracyjny o prof. Andrzeju Nikodemowiczu wygłosiła Teresa Księska-Falger. 

Prof. Andrzej Nikodemowicz, wybitny muzyk i kompozytor związany z Lublinem. Przez 10 lat (1982-1992) był kierownikiem chóru seminaryjnego. Zmarł 28 stycznia 2017 r. w wieku 92 lat.

Był jednym z czołowych współczesnych twórców muzyki sakralnej. Autorem ok. 200 utworów muzycznych, głównie o tematyce religijnej. Człowiekiem ogromnej wiary, wyjątkowej artystycznej wrażliwości i skromności.

Profesor Andrzej Nikodemowicz urodził się 2 stycznia 1925 r. we Lwowie. W latach 1943-1946 studiował chemię na Politechnice Lwowskiej. W 1950 r. ukończył kompozycję u Adama Sołtysa, a w 1954 r. grę na fortepianie pod kierunkiem Tadeusza Majerskiego w Konserwatorium we Lwowie. W latach 1951-1973 wykładał kompozycję, teorię muzyki i grę na fortepianie w macierzystej uczelni. W 1973 r. komunistyczne władze zwolniły go z konserwatorium we Lwowie za przekonania religijne, a jego kompozycje objęto zakazem wykonywania w ZSRR.

W 1980 r. wraz z rodziną przeprowadził się na stałe do Polski i zamieszkał w Lublinie. Wykładał przedmioty teoretyczne i kompozycję w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na UMCS W latach 1982-1992 był dyrygentem chóru w Wyższym Seminarium Duchownym. W 1995 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Jako pianista występował z własnymi utworami i w repertuarze klasycznym. Jednak karierę pianistyczną uniemożliwiła mu choroba ręki. Był laureatem wielu znaczących nagród artystycznych. Jego utwory były wykonywane na wielu ważnych festiwalach. Od 2012 r. w Lublinie odbywa się międzynarodowy festiwal jego imienia „Andrzej Nikodemowicz - czas i dźwięk”, którego pomysłodawczynią i twórcą jest Teresa Księska-Falger.

« 1 »