Już nie tylko uzależnienia od substancji psychoaktywnych - alkoholu, czy narkotyków - stanowią duży problem społeczny i medyczny. Dziś coraz większym problemem są także uzależnienia od hazardu, gier, czy internetu które dotykają nie tylko dorosłych, ale także młodzież i dzieci. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II rozpoczyna już nabór na specjalizację z psychoterapii uzależnień.
Rosnący problem to również rosnące zapotrzebowanie na profesjonalnych terapeutów, którzy są poszukiwani i w systemie publicznym i prywatnym. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jako jedna z niewielu uczelni w Polsce oferuje wyjątkowe szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychoterapii uzależnień.
– Zdecydowanie potrzeba nam psychoterapeutów od uzależnień – słychać z każdej strony systemu ochrony zdrowia. Niestety brak nam dziś fachowców, którzy są w stanie profesjonalnie zająć się pacjentami z problemem uzależnienia. Dlatego Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II rozpoczyna już drugi w tym roku nabór na specjalizację z psychoterapii uzależnień – informuje Monika Stojowska, zastępca rzecznika KUL.
Specjalizację mogą rozpocząć osoby z tytułem magistra, magistra inżyniera lub równorzędnym uzyskanym na studiach: lekarskich, pielęgniarstwa, położnictwa, pracy socjalnej, psychologii, pedagogiki, pedagogiki specjalnej, socjologii, resocjalizacji, zdrowia publicznego, nauk o rodzinie. Zapisy rozpoczynają się już 15 listopada i potrwają do 15 grudnia.
– Nasza uczelnia uzyskała akredytację Ministra Zdrowia do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień. Pierwszy nabór na specjalizację odbył się na wiosnę tego roku (od 30 kwietnia do 31 maja). Osoby zrekrutowane w tym pierwszym naborze mają obecnie zajęcia praktyczne w ośrodkach terapeutycznych, gdzie „namacalnie” poznają metody walki z uzależnieniami – dodaje M. Stojowska.
Najbliższe zajęcia specjalizacyjne dla grupy z pierwszego naboru i osób, które zostaną zrekrutowane w naborze jesienno-zimowym, odbędą się w styczniu 2025 roku, a poprowadzą je wybitni specjaliści: prof. Barbara Bętkowska-Korpała konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapii uzależnień oraz dr n. med. Jolanta Ryniak – konsultant wojewódzki w dziedzinie psychoterapii uzależnień w Małopolsce.
– KUL jest jedynym ośrodkiem po wschodniej stronie Wisły, który oferuje takie szkolenie – mówi dyrektor Centrum Psychologiczno-Psychiatrycznego KUL i kierownik merytoryczny szkolenia specjalizacyjnego dr hab. Joanna Chwaszcz.
Szkolenie obejmuje 1736 godzin, w tym 1016 godzin kursów specjalizacyjnych i 720 godzin staży kierunkowych oraz staż podstawowy wynoszący 5048 godzin. Godzina liczona jest jako 45 min.
Szkolenie składa się z:
a) 23 kursów kierunkowych zgrupowanych w 10 modułach, 8 staży kierunkowych oraz stażu podstawowego w wymiarze 5048 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji w miejscu zatrudnienia,
b) przygotowania, w ramach staży kierunkowych, opisu przypadków osób z zaburzeniami używania substancji psychoaktywnych i/lub zachowaniami uzależniającymi i osób będących w relacji z osobą uzależnioną w przeszłości lub w teraźniejszości,
c) samokształcenie poprzez studiowanie piśmiennictwa oraz przygotowanie pracy naukowej lub poglądowej.
Czas szkolenia wynosi cztery lata.
Osoby posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień będą przygotowane do prowadzenia psychoterapii indywidualnej i grupowej osób dorosłych i dzieci z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych.
Więcej na temat najbliższego naboru i zasad rekrutacji TUTAJ.
(obraz) |