Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski został uhonorowany nagrodą im. Księdza Idziego Radziszewskiego. Wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia w duchu humanizmu chrześcijańskiego.
Nagroda im. Księdza Idziego Radziszewskiego stanowi ważny przejaw promującej naukę działalności Towarzystwa Naukowego KUL, jest najwyższym wyróżnieniem naukowym środowiska KUL, liczącym się w polskim świecie nauki i kultury oraz w życiu polskiego Kościoła.
- Nagroda stanowi ważny przejaw promowania nauki. Jest przyznawana wybitnym przedstawicielom świata nauki. Dziś wręczamy ją osobie w uznaniu jej wybitnych zasług naukowych w duchu chrześcijańskiego humanizmu, ale też za całokształt pracy, która koresponduje z wartościami i ideami krzewionymi przez patrona nagrody - podkreślił ks. prof. Augustyn Eckmann, prezes Towarzystwa Naukowego KUL.
Laudację dla rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego wygłosił wybitny pedagog i seksuolog prof. Zbigniew Izdebski. Wskazał, że rektor jest piewcą i promotorem godności człowieka oraz piewcą i promotorem szeroko pojętej humanizacji życia, przywracania w nim czysto ludzkiego podejścia.
- Ta nagroda ma dziś kontekst wzmacniania godności człowieka. Ks. prof. Kalinowski od ponad 20 lat rozwija opiekę hospicyjną, dając innym przykład podejścia do ludzi chorych, odchodzących. Stara się przekonywać, że ludzie nie powinni w ostatnich swoich chwilach doświadczać bólu. Ukazuje jak ważna rola w tym odchodzeniu spoczywa na nas. Praca ks. prof. Kalinowskiego w lubelskim Areszcie Śledczym promieniuje na całą Polskę, ale odbija się też echem poza granicami. W resocjalizacji o sukces bardzo trudno, tymczasem nasz laureat dzięki podjętej inicjatywie rozwijania studiów w zakładzie karnym przywraca ludziom godność, godność człowieka, który stawia czoło wolności. – podkreślał w laudacji prof. Z. Izdebski, wskazując, że nie jest to jedyne istotne pole aktywności rektora KUL.
W laudacji pojawił się też niezwykle ważny wątek wspierania przed laty przez ks. prof. M. Kalinowskiego osób dotkniętych problemem narkomani, ale i doświadczonych HIV i AIDS, bo to na KUL zaczęli być szkoleni profesjonalni certyfikowani terapeuci.
- Z pewnością ks. prof. Mirosław Kalinowski jest wizjonerem. Gdy inni mówią „niemożliwe”, on wskazuje, że się da, że warto. Wierzy głęboko w sens swojej aktywności – dodał na zakończenie prof. Z. Izdebski.
Nagroda im. Księdza Idziego Radziszewskiego założyciela i pierwszego rektora KUL jest przyznawana od 1974 r. przez Zarząd Towarzystwa Naukowego KUL za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego. Pomysł ustanowienia Nagrody zrodził się jednak nieco wcześniej w związku z przypadającą w 1972 r. pięćdziesiątą rocznicą śmierci twórcy KUL-u, ks. Idziego Radziszewskiego (1871-1922). Pomysłodawcą Nagrody był prof. Stefan Sawicki, zaś projekt regulaminu przygotował profesor Zygmunt Sułowski. Zarząd stwierdzał, że Nagroda ma na celu uczcić założyciela KUL, uczonego wielkiej miary, świetnego wykładowcy, człowieka ogromnej wiedzy i dobroci, obdarzonego niezwykłym talentem organizacyjnym i kierowniczym, oddanego bez reszty Uniwersytetowi. Pierwszą nagrodę odebrał prof. Władysław Tatarkiewicz, kolejne wręczano m.in. prof. Krzysztofowi Skubiszewskiemu, prof. Andrzejowi Stelmachowskiemu czy abp. Józefowi Życińskiemu.
Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstało w roku 1934, z inicjatywy ks. Antoniego Szymańskiego, ówczesnego rektora KUL. Obecnie liczy ponad 700 członków: czynnych, korespondentów i współpracowników ze wszystkich ośrodków naukowych w Polsce.
(obraz) |