Bł. Piotr Jerzy Frassati - człowiek ośmiu błogosławieństw zostanie świętym

Patron studentów, a zarazem patron jednej z lubelskiej parafii zostanie świętym Kościoła katolickiego. Bł. Piotr Jerzy Frassati zostanie kanonizowany podczas Jubileuszu Młodych w Rzymie w 2025 roku.

Pierwsza informacja wskazująca na kanonizację pojawiła się wiosną tego roku. Informację o decyzji Stolicy Apostolskiej przekazał 26 kwietnia 2024 roku, w trakcie XVIII Zgromadzenia Krajowego Włoskiej Akcji Katolickiej w Sacrofano, prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Papież Franciszek 20 listopada 2024 roku podczas środowej audiencji ogólnej ogłosił światu zapowiedź dwóch kanonizacji w czasie Roku Jubileuszowego. Jednym z przyszłych świętych jest bł. Carlo Acutis – patron młodzieży zostanie ogłoszony świętym w czasie Jubileuszu Nastolatków w kwietniu, zaś bł. Pier Giorgio Frassati – patron studentów – zostanie świętym podczas Jubileuszowego Spotkania Młodzieży w Rzymie, które odbędzie się od 28 lipca do 3 sierpnia.

Na terenie archidiecezji lubelskiej znajduje się jedna parafia, której patronem jest przyszły święty – bł. Piotr Jerzy Frassati. Jej proboszcz cieszy się z nadchodzącej kanonizacji bł. Piotra Jerzego w 2025 roku. Wskazuje, że jest to wydarzenie, które wzbudza zarówno entuzjazm, jak i pewne obawy organizacyjne.

– Ogłoszenie świętym naszego patrona to ogromna radość, ale także odpowiedzialność dla wspólnoty parafialnej. Zmieni się na pewno nazwa naszej parafii, a zarazem spełnią się nasze modlitwy w intencji kanonizacji. Z drugiej strony osobiście jako proboszcz odczuwam trochę przerażenie organizacyjne. Pewne rzeczy już przedsięwzięliśmy wcześniej, gdy na wiosnę padła pierwsza informacja o zgodzie na kanonizację. Oczywiście chcemy zorganizować pielgrzymkę głównie dla młodzieży ze środowiskiem Ruchu Światło–Życie. Ale rozumiem, że i starsi, dorośli, w takiej sytuacji także będą chcieli udać się na kanonizację. To jest szereg przedsięwzięć także w tym samym czasie w naszej parafii, która jest jedną z dwóch pod tym wezwaniem w kraju. A z drugiej strony jest cała strona wewnętrzna przygotowania duchowego do tego wydarzenia, dziękczynienia za to, co się co się wydarzy dosłownie już za chwilę – komentuje ks. Krzysztof Podstawka, proboszcz parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie.

W Polsce pod wezwaniem bł. Piotra Jerzego Frassati erygowane są jedynie dwie parafie: parafia wojskowa bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublińcu oraz parafia pw. bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie.

– Osobiście cieszę się, że ta informacja dotarła do mnie w czasie, kiedy jestem na rekolekcjach kapłańskich w Domu Ogniska Miłości w Łopocznie na terenie naszej archidiecezji. Podczas porannej konferencji, kiedy była mowa o prorokach współczesności Kościoła prześladowanego, przyszedł mi do głowy także błogosławiony Pier Giorgio jako przykład człowieka, który właśnie był takim Bożym narzędziem i jest w dalszym ciągu. To to naprawdę coś niezwykłego – dodał ks. K. Podstawka w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" kilka minut po ogłoszeniu decyzji przez papieża Franciszka.

Kanonizacja, w przeciwieństwie do beatyfikacji, jest ostatecznym aktem papieskim, przez który sługa Boży zaliczony uprzednio w poczet błogosławionych, zostaje wpisany do katalogu świętych, któremu papież poleca oddawać kult publiczny kościelny należny osobom świętym.

Piotr Jerzy urodził się 6 kwietnia 1901 roku w Turynie. Wychowywał się w zamożnym domu razem z młodszą o półtora roku siostrą Lucianą (która jeszcze za życia brata wyszła za mąż za polskiego dyplomatę Jana Gawrońskiego). Jego ojciec, Alfredo Frassati, był założycielem i właścicielem dziennika "La Stampa", senatorem, przez pewien czas także ambasadorem Włoch w Niemczech. Matka, Adelaide Ametis Frassati, była malarką. Już jako uczeń Piotr Jerzy należał do wielu szkolnych stowarzyszeń religijnych, m.in. do Sodalicji Mariańskiej, do Koła Różańcowego, Apostolstwa Modlitwy, Stowarzyszenia Najświętszego Sakramentu. Codziennie uczestniczył w Mszy Świętej i przyjmował Komunię świętą. W kolejnych latach jego zaangażowanie społeczne i polityczne opierało się na zasadach wiary; był zdecydowanym przeciwnikiem rodzącego się wówczas faszyzmu. W tajemnicy przed najbliższymi opiekował się i spieszył z pomocą tak duchową, jak i materialną, ubogim swojego miasta. Umarł nagle w wieku 24 lat 4 lipca 1925 roku, krótko przed ukończeniem studiów, na skutek infekcji chorobą Heinego-Medina, którą zaraził się od podopiecznych. Pogrzeb Frassatiego ujawnił jego popularność w Turynie, zwłaszcza wśród ubogich. Opinia społeczna szybko uznała go – mimo młodego wieku – za świętego. Pod jego patronatem powstało wiele stowarzyszeń religijnych.
Św. Jan Paweł II podczas Mszy Świętej beatyfikacyjnej odprawionej na placu św. Piotra 20 maja 1990 r. wyniósł go na ołtarze, stawiając za wzór współczesnej młodzieży świata, a zarazem nazywając go człowiekiem ośmiu błogosławieństw. Jan Paweł II powierzył młodzież pod opiekę bł. Frassatiego. W Rzymie w 2001 r. do niosących krzyż ŚDM młodych ludzi zaapelował: „Starajcie się go poznać! Jemu powierzam wasze misyjne zaangażowanie”.

« 1 »
DO POBRANIA: |