Zakończył się tegoroczny etap prac konserwatorskich i restauratorskich przy polichromii w kaplicy Pana Jezusa w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Wykonano m.in. konserwację techniczną polichromii.
Najbardziej okazałym i bardzo dobrze zachowanym po dziś obiektem zabytkowym na terenie Krasnegostawu jest kościół pw. św. Franciszka Ksawerego, obok którego mieści się kompleks klasztorny: gmach kolegium, budynek dawnego seminarium, wikariat i pałacyk biskupi.
Kaplica w której prowadzone były prace konserwatorskie umiejscowiona jest od południowo-wschodniej strony prezbiterium. Odwiedzający na ścianach mogą zobaczyć iluzjonistyczną dekorację malarską w postaci architektonicznych podziałów, marmoryzowanych płycin, płaszczyzn urozmaiconych motywami ornamentalnymi i dwoma przedstawieniami figuralnymi. Na ścianie, nad wejściem do kaplicy z nawy bocznej kościoła, umieszczona jest scena stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu. Na sklepieniu przedstawienie Jezusa Chrystusa Króla z atrybutami Męki Pańskiej.
"Przed rozpoczęciem prac polichromia była bardzo zniszczona, miejscami spudrowana, wyblakła, z ubytkami warstwy malarskiej, spękaniami tynku i dużymi wykwitami wilgoci, szczególnie na suficie. W najbardziej zniszczonej partii cokołowej w ramach wstępnej konserwacji przeprowadzonej w 2021 r. usunięto wtórne olejne lamperie, pod którymi znajdowała się szczątkowo zachowana XVIII-wieczna, iluzjonistyczna polichromia malarska wykonana w technice fresku. W ramach zakresu prac, przewidzianego na 2024 r., wykonano konserwację techniczną polichromii. Wcześniej, przeprowadzone zostały badania w celu rozpoznania chronologii polichromii i stwierdzono występowanie trzech warstw chronologicznych (od XVIII w. do początków XX w.). Dzięki zachowanym sygnaturom na przedstawieniach wiadomo, że autorem najmłodszej - z 1909 r. - warstwy polichromii był Jan Padkowski, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Bohorodycy w gminie Hrubieszów, uczeń (?) Szymona Zinia z Hrubieszowa, którego wnukiem był prof. Wiktor Zin" - informuje na swoim profilu facebookowym Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
To nie jedyne prace, które zostały wykonane na ścianach kaplicy. Ściany dodatkowo oczyszczono i zdezynfekowano, podklejono odspojone fragmenty zaprawy, uzupełniono tynki zaprawą mineralną, scalono częściowo kolorystycznie uzupełnienia.
"Poza resztkami XVIII-wiecznej polichromii w trzech glifach otworów drzwiowych pod olejną lamperią wszystko było zdegradowane. To najbardziej zniszczona część tynków - zawilgocona, zapleśniała, zagrzybiona, spudrowana, niefachowo czyszczona w przeszłości i dodatkowo przepruta instalacjami elektrycznymi. Tegoroczna konserwacja to etap pierwszy - bez scalania kolorystycznego. W przyszłym roku, planowane jest dokończenie konserwacji, w tym wykonanie monochromii w partii cokołowej nawiązującej do istniejącej w górnych partiach z pozostawieniem świadków odkrytej najstarszej dekoracji" - dodaje D. Kopciowski.
Wszelkie prace konserwatorskie jakie są zaplanowane w kaplicy, w tym przeprowadzenie konserwacji estetycznej polichromii, a tym samym zakończenie żmudnego procesu konserwacji i oddanie kaplicy do celów kultu religijnego, zaplanowane jest na rok 2025.
Prace konserwatorskie są finansowane z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z budżetu Wojewody Lubelskiego, w części którą dysponuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Burmistrza Miasta Krasnystaw oraz Starostę Krasnostawskiego. Inicjatorem podjęcia prac konserwatorskich jest ks. kanonik Jarosław Wójcik, proboszcz Parafii.
Kościół parafialny pw. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie to kościół barokowy trójnawowy, z dwiema wieżami zwieńczonymi rzeźbami w drewnie monumentalnymi postaciami. Wzniesiony został w latach 1695-1717 z fundacji Potockich według projektu Jana Delamarsa. Budową kierował Jan Huss pochodzący z Węgier. Wieże natomiast zostały dobudowane w latach 1730-1741. W latach 1773-1826 kościół pełnił funkcję katedry diecezji chełmskiej, a później diecezji lubelskiej.
(obraz) |