Wybitne międzynarodowe grono ekspertów i studentów oraz debata o tym, jak uczelnie wyższe integrują Europę. W Lublinie 2 grudnia rozpocznie się kongres "Razem dla Europy, Razem dla Nauki". Wieczorem dla chętnych zaplanowano koncert Michała Szczygła i zespołu "21 Gram".
„Razem dla Europy, Razem dla Nauki” to kongres uczelni partnerskich KUL i miast partnerskich Lublina, który pod auspicjami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpocznie się o godzinie 10 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
- Słowo integracja odmieniamy w Europie przez wszystkie przypadki, dodajemy do niego różne przymiotniki i określamy nim różne sfery naszego wspólnego europejskiego życia. Rzadko jednak odnosimy integrację do świata nauki. Tymczasem jednym z ważniejszych spoiw naszego współistnienia w Unii Europejskiej jest właśnie nauka. Nasz kongres ma za zadanie dobitnie podkreślić rolę nauki we „wspólnocie europejskiej” – tłumaczy powody organizacji Kongresu Razem dla Europy, Razem dla Nauki” rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Na zaproszenie naszego KULw kongresie wezmą udział wybitni przedstawiciele europejskiej nauki z Liechtensteinu, Austrii, Chorwacji, Litwy, Słowacji, Rumunii czy Ukrainy. Wśród przedstawicieli kadry uniwersyteckiej znajdą się również władze zaprzyjaźnionych z KUL uniwersytetów. W panelu „Nauka motorem rozwoju społeczno-gospodarczego w Unii Europejskiej – sukces dzięki współpracy” wspólnie z gośćmi gospodarze wydarzenia podejmą się dyskusji o roli nauki we współczesnej Europie, zarówno jako integratora współpracy państw, ale i narodów. Uczestnicy spróbują także nakreślić perspektywę dalszego funkcjonowania „wspólnoty europejskiej” w oparciu o rozwój nauki, edukacji i transferu wiedzy.
- Doświadczenie naszych gości, ale i nasze dobre praktyki będą kanwą do dyskusji o tym, czy nauka może odgrywać wiodącą rolę w unijnej integracji w sytuacji, gdy inne dziedziny naszego wspólnotowego życia mogą stanowić punkty sporne we współpracy – mówi prof. Beata Piskorska, prorektor KUL ds. studentów i umiędzynarodowienia.
W panelu „Program Erasmus+, jako narzędzie wdrażania wartości UE i kształtowania postawy partycypacji obywatelskiej wśród młodych ludzi” nie zabraknie dyskusji i wymiany spostrzeżeń ze studentami z Europy o ich postrzeganiu wspólnej unijnej polityki w zakresie nauki i wymiany naukowej.
Poza konferencją, warto zwrócić uwagę na premierę filmu dokumentalnego „From Lublin to Dublin - 20 years of Erasmus Programme”, zrealizowanego w Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL, reżyseria Damian Bieniek. Dokument to historie ludzi, którzy na przestrzeni 20 lat przeżyli przygodę z programem Erasmus - jako studenci i jako pracownicy. Dzięki wymianom odkryli nowe kultury i mogli w praktyce uczyć się języków obcych. Na zakończenie Kongresu „Razem dla Europy, Razem dla Nauki” jego uczestnicy podpiszą listę dobrych praktyk, które pozwalają nauce pełnić rolę integratora we wspólnej Europie.
Wieczorem KUL zaprasza do Filharmonii Lubelskiej na specjalny koncert Michała Szczygła i zespołu „21 Gram”, który będzie doskonałą okazją do muzycznej integracji uczestników naszego kongresu.
(obraz) |