Ambasador Palestyny spotkał się ze studentami na KUL

Dyplomata mówił o relacjach izraelsko-palestyńskich oraz o pomocy humanitarnej dla potrzebujących mieszkańców Bliskiego Wschodu.

Spotkanie z palestyńskim dyplomatą to kolejna inicjatywa związana dialogiem dotyczącym sytuacji na Bliskim Wschodzie, która została zorganizowana na KUL.

- To dla mnie zaszczyt być na tej prestiżowej uczelni, w której uczyły się osoby pełniące wysokie stanowiska w różnych kręgach kulturowych, w tym na Bliskim Wschodzie. Na Bliski Wschód należy patrzeć w kontekście ludzi, z którymi trzeba rozmawiać i budować fundamenty współpracy. Musimy zacieśniać współpracę, żeby zaprowadzić lepszy świat i lepszą przyszłość - mówił podczas spotkania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II Mahmoud Khalifa, ambasador Palestyny w Polsce.

Według ambasadora, do stabilizacji w tamtym regionie potrzebne są dialog oraz regulacje międzynarodowe pod auspicjami ONZ.

Ambasador Palestyny był pytany przez studentów KUL m.in. o rolę Hamasu na Bliskim Wschodzie oraz o to, jak media w Polsce i na świecie przedstawiają konflikt izraelsko-palestyński. - W zachodnich mediach brakuje rzetelności w pokazywaniu faktów z tego regionu. Media czerpią informacje od konkretnych agencji, ale nie są to informacje uzyskane na miejscu. Dzieje się tak dlatego, że dziennikarze pracujący w Strefie Gazy są narażeni na duże niebezpieczeństwo - przyznał M. Khalifa.

Dr hab. Maciej Münnich, profesor KUL z Instytutu Historii i pełnomocnik rektora ds. relacji katolicko-żydowskich, uważa, że receptą na informacyjny szum w tej sprawie jest rzetelna wiedza. - Tylko w ten sposób możemy poznać skomplikowany obraz życia na Bliskim Wschodzie. Do nas dociera zwykle stanowisko przychylne jednej lub drugiej stronie, ale przede wszystkim jest ono szczątkowe. Dlatego należy śledzić doniesienia różnych mediów, korzystać z różnych źródeł - mówił prof. Münnich, który zauważył, że w Polsce media stosunkowo mało zajmują się Bliskim Wschodem.

W czerwcu społeczność akademicka miała okazję uczestniczyć w debacie z ambasadorem Izraela w Polsce Yacovem Livnem, który w kontekście trudnej sytuacji w tamtej części świata mówił o konieczności budowania mostów wzajemnego zrozumienia. Zdaniem rektora KUL, uniwersytet jest właściwym miejscem do tego, by rozmawiać także na trudne tematy. - Chodzi o to, by spotykać się, prowadzić dialog i podtrzymywać relacje, bo niezależnie od wymiaru geopolitycznego, więcej ludzi łączy niż dzieli - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski.

« 1 »
DO POBRANIA: |