Z drewna, gliny, tektury, roślin, a nawet z klocków Lego. Małe i duże, dopracowane w najmniejszym szczególe - w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej wybrano najpiękniejsze rodzinne szopki, które przygotowali rodzice razem z dziećmi.
Głównym celem Parafialnego Konkursu Sopek Bożonarodzeniowych jest aktywizacja rodzin i dzieci poprzez wspólne tworzenie szopek, pokazujące rodzinne talenty i łączność z tajemnicą Bożego Narodzenia. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na potrzebę rozwijania duszpasterstwa parafialnego oraz integrację rodzin. Konkurs rozstrzygnięto w ostatnia niedzielę adwentu 22 grudnia na Mszy św. dla dzieci.
- Wspólnie z radą parafialną zaproponowaliśmy konkurs szopek bożonarodzeniowych, aby były one między innymi efektem talentów, ale przede wszystkim tego, że będzie to praca w rodzinach, a zarazem będzie nawiązywała do tajemnicy Bożego Narodzenia. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy konkurs po raz pierwszy. Na nasze zaproszenie odpowiedziało wówczas kilkanaście rodzin. Podobnie jest w tym roku - mówi ks. Wiesław Kosicki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie.
W tegorocznym konkursie, nagradzanym voucherami na zakupy, uczestniczyło jedenaście rodzin, prezentując różnorodne i pomysłowe szopki, wykonane z różnych materiałów. Rodziny do określonego czasu mogły przynosić swoje prace do kościoła parafialnego, a następnie specjalna komisja konkursowa wybrała laureatów, jak również przyznała wyróżnienia.
- Przygotowanie szopki wymagało sporo czasu, ale także cierpliwości, opracowania koncepcji. Do tego każdy z nas jak widać ma swoją wizję szoki, ale tradycje należy kontynuować i szukać właśnie sposobów na rodzinne spędzanie czasu, a także wspólna modlitwę - mówią laureaci konkursu.
Proboszcz wyraża nadzieję na większy udział rodzin w kolejnych edycjach. Szopki wykonywane zostały w różnych technikach. Jedne odznaczały się bogatym zdobnictwem, mnóstwem misternie wykonanych detali i ozdób, niezwykłą kolorystyką. Inne - zachwycały skromnością, prostotą i kunsztem wykonania. Szopki betlejemskie, bo o nich mowa, są jedną z form wyrażania tradycji Bożego Narodzenia.
- Szopki są duże, piękne i mam nadzieję, że w przyszłym roku więcej rodzin weźmie udział w tym konkursie o nagrodę księdza proboszcza. Pomysłowość autorów prac jest fantastyczna. Zastosowane zostały bardzo różne formy wykonania. Jest sztuka, rzeźba, elementy naturalne, a nawet klocki. Widać naprawdę kunszt i pomysłowość dzieci i rodziców. A myślę, że z tych nagród też wszyscy się cieszą, bo to są vouchery na zakupy w jednej z lubelskich galerii handlowych, więc myślę, że każda rodzina coś dla siebie czy dla dzieci znajdzie, tak żeby też zrobić prezent na święta Bożego Narodzenia - dodaje ks. Kosicki.
Wystawa szopek Bożonarodzeniowych jest dostępna do 12 stycznia 2025 roku w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie.
(obraz) |