Koncert bożonarodzeniowy

Ponad dwie dekady koncertują i porywają słuchaczy. W swoim repertuarze mają utwory wielkich mistrzów, a także przepiękne kolędy. Camerata Lubelska zaprasza na koncert bożonarodzeniowy.

Będzie to prawdziwa uczta muzyczna i zaproszenie do dzielenia się radością z narodzenia Jezusa.

Zespół wokalno-instrumentalny Camerata Lubelska zaprezentuje lubelskim melomanom i słuchaczom niezwykły program, koncert słowno-muzyczny pt. Misterium Bożonarodzeniowe „Wśród nocnej ciszy”, autorstwa śp. prof. Kazimierza Górskiego, wybitnego dyrygenta, wykładowcy KUL i UMCS, zasłużonego animatora życia muzycznego w Lublinie.

Koncert odbędzie się 5 stycznia 2025 roku w archikatedrze lubelskiej o godz. 20.00, w ramach wydarzeń muzycznych Festiwalu Bożego Narodzenia.

Na program koncertu składają się opracowania artystyczne polskich kolęd i pastorałek, oparte o narrację testów, jakimi są wplecione w muzyczny tok kolęd medytacje św. Jana Pawła II.

W swojej idei i formie artystycznej Misterium Bożonarodzeniowe nawiązuje do tradycji europejskich dramatów liturgicznych, które już od czasów średniowiecza upowszechniały w obrazowy sposób zasadnicze treści religijne chrześcijaństwa rzymsko-katolickiego.

Misterium Bożonarodzeniowe wykonane zostanie w składzie: kameralny zespół wokalny Camerata Lubelska, zespół instrumentalny – muzycy Filharmonii Lubelskiej, solistka, narrator.

Koncert poprowadzi prezes Stowarzyszenia Camerata Lubelska dr Agata Kusto, która jednocześnie wygłosi referat edukacyjny nt tradycji kolędowania w polskiej kulturze.

Camerata Lubelska to zespół wokalno-instrumentalny powołany przy Wydziale Artystycznym UMCS w październiku 2001 roku z inicjatywy muzykologa, pracownika dydaktycznego KUL i UMCS, wybitnego chórmistrza, dyrygenta, wieloletniego animatora życia muzycznego Lublina, prof. Kazimierza Górskiego. Pomysł na kameralny zespól wokalno-instrumentalny był efektem ponad 35-letniego doświadczenia profesora w zakresie chóralistyki i wiązał się z potrzebą realizacji dawnych zamierzeń artystycznych, wynikających z kolejnej pasji, tj, rekonstruowania i opracowywania polskich kompozycji doby oświeceniowej.

« 1 »