Tuż przed Bożym Narodzeniem w domu metropolity lubelskiego podczas spotkania opłatkowego kapłanów i osób życia konsekrowanego abp Stanisław Budzik wręczył nominacje kanonickie. Wśród wyróżnionych jest proboszcz parafii Świętej Rodziny w Chełmie.
Podczas parafialnych uroczystości odpustowych 29 grudnia 2024 r. w kościele Świętej Rodziny w Chełmie dziekan dekanatu Chełm Zachód ks. kanonik Wojciech Jaroszyński odczytał wiernym list z nominacją ks. Mirosława Bończoszka, proboszcza parafii pw. Świętej Rodziny w Chełmie. To wielka radość dla parafian i całej społeczności. Ich proboszcz to jeden z dwunastu kanoników Kapituły Kolegiackiej Chełmskiej.
Nowy kanonik uhonorowany za szczególne zasługi dla kościoła lokalnego może sprawować określone obrzędy liturgiczne z innymi kanonikami i biskupem. Jest to godność, która podkreśla i nagradza pracę i posługę kapłana. Kapituła katedralna to nie tylko honor, lecz obowiązki i prawa. Kapłani ci są zobowiązani do celebrowania Liturgii Godzin i realizowania innych zadań związanych z kultem Bożym, określonym w statucie zatwierdzonym przez biskupa. Podczas uroczystych celebracji i ważnych uroczystości, zwłaszcza z udziałem biskupa, używają specjalnego stroju. Jest to komża, zwana rokietą, i mantolet oraz ozdobny łańcuch z herbem diecezji lub wizerunkiem świętego patrona diecezji czy kościoła katedralnego, oraz biret z amarantowym pomponem.
Tego dnia parafia przeżywała także odpust. Sumę odpustową koncelebrowali ks. Infułat Kazimierz Bownik i ks. kanonik Józef Piłat, a przewodniczył i wygłosił kazanie o. Grzegorz Świderski, kapucyn pochodzący z tutejszej parafii. Zachęcił by zatrzymać się w Nazarecie, tam gdzie Święta Rodzina spędziła część swojego życia, gdzie mały Jezus dorastał. Kaznodzieja zwrócił uwagę na ciszę, która tak bardzo i dziś potrzebna jest każdej rodzinie, a którą właśnie w Nazarecie mieli Maryja, Józef i Jezus.
- Kolejny ważny aspekt Nazaretu to praca. Tam Józef i Syn cieśli, bo tak nazywano Jezusa, spędzali czas na pracy, a Matka Jego również krzątała się w domu przy zwykłych codziennych obowiązkach. Praca jest ważna, nie można jej lekceważyć, ważni są ci, z którymi pracujemy i dla których pracujemy. I kolejny element, to więzi. Nawiązywanie ich zaczyna się w rodzinie. Uczymy się życia rodzinnego, bycia w codzienności ze sobą, uczymy się rozmawiać, zasiadać do stołu, rozwiązywać sprawy - mówił o. Grzegorz
Odpust parafialny co roku jest okazją do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich wszystkich małżeństw, ale szczególnie tych, co obchodzą swoje okrągłe rocznice ślubu. W tym roku było zgłoszone 24 pary, które obchodziły swoje jubileusze od 10 do 60 rocznicy. Ta piękna tradycja pokazuje, że w zgodzie i miłości i z błogosławieństwem Bożym można być razem przed długie lata, trwając w dobrym i złym, ale razem. Jubilaci otrzymali indywidualne błogosławieństwo i pamiątkowe dyplomy.