"Niebiańskie wzniosłości, ludzkie przyjemności..." - to tytuł wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej. Prace Jana Uścimiaka, rzeźby i płaskorzeźby prezentują sferę sacrum oraz życie codzienne ludzi wsi, pełne folkloru.
Jan Uścimiak, urodzony w 1950 r., to artysta samouk pochodzący z Podlasia, który osiadł pod koniec XX w. w Chełmie. Wystawa obejmuje część, bo tylko 100 prac jego autorstwa.
W chełmskim muzeum na wystawie "Niebiańskie wzniosłości, ludzkie przyjemności..." można oglądać rzeźby i ażurowe płaskorzeźby o pastelowych kolorach, często wykonane z wielu elementów. W swojej twórczości autor podejmuje tematy religijne. Ciekawa praca to "Fragment nieba", złożona z 600 elementów, ale też kolędnicy, sceny biblijne, anioły, święci, Maryja i Chrystus. Prace ukazują w niebanalny sposób świętych czy postacie z Biblii, figury ozdabiane są ptakami, kwiatami czy aniołami. Oprócz sacrum jego prace przedstawiają radosne życie ludzi: biesiady, spotkania w parku, spacery, kapele ludowe, ale też zwyczajne prace na roli czy trudne chwile człowieka.
Zaskakującą rzeźbą jest "Modlitwa za lekkie konanie", ukazująca mężczyznę na łożu śmierci, a wokół rodzinę i sąsiadów na modlitwie.
Prace J. Uścimiaka pokazywane były w Polsce w wielu miejscowościach, ale też w Niemczech, we Francji i w Szwajcarii. Za swoje dzieła doceniany był w licznych konkursach, nagradzany w wojewódzkich przeglądach twórczości ludowej czy konkursach gminnych bibliotek. W 2001 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej. Otrzymał brązowy Krzyż Zasługi w 2003 r., a złoty - w 2016 roku.
Większość ekspozycji to własność Muzeum Ziemi Chełmskiej, 20 rzeźb zostało wypożyczonych od autora. Niektóre są prezentowane po raz pierwszy.