Wzrost liczby zwiedzających, nagrody i wyróżnienia w konkursach muzealnych i 20. rocznica powołania Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu zdominowały zeszłoroczną działalność Państwowego Muzeum na Majdanku.
W minionym roku Muzeum obchodziło także niezwykle ważny jubileusz 80-lecia swojej działalności. Minione 12 miesięcy obfitowało w szereg wydarzeń wpisujących się w uroczystości jubileuszowe, ale również odnotowano rekordowy wynik liczby odwiedzających z innych krajów świata.
- W ubiegłym roku Państwowe Muzeum na Majdanku odwiedziło blisko 196 tysięcy osób z ponad 80 państw (frekwencja dotyczy Muzeum na Majdanku i jego oddziałów w Bełżcu i Sobiborze). Wśród zagranicznych zwiedzających dominowali goście z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Niemiec. Ponad 6 tysięcy osób brało udział w muzealnych projektach edukacyjnych, a ponad 80 tysięcy zwiedziło ekspozycje muzealne z przewodnikiem. Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zorganizowało pilotażowe edycje wirtualnego oprowadzania, z którego skorzystało 1600 amerykańskich uczniów i studentów - informuje Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy PMM.
Rok 2024 był także rokiem nagród dla Państwowego Muzeum na Majdanku. Instytucja otrzymała wyróżnienie dla Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze w konkursie EMYA na najlepsze europejskie muzeum roku, nagrodę za zakończenie inwestycji „Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze” w konkursie na wydarzenie muzealne roku „Sybilla 2023” oraz wyróżnienie w XXX edycji Nagrody KLIO w kategorii edytorskiej za publikację „Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim”.
- 2024 rok stał też pod znakiem cieszących się dużą popularnością spotkań, spacerów z przewodnikami oraz wykładów tematycznych. Do najważniejszych wydarzeń należał jubileusz Państwowego Muzeum na Majdanku, organizowana w związku z nim konferencja naukowa „Przeszłość w muzeach – muzea w przyszłości” oraz międzynarodowe seminarium „Museum Exhibitions in the Holocaust Memorials: from Bełżec to Sobibór” będąca elementem obchodów 20. rocznicy utworzenia Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu. Spotkania z udziałem przedstawicieli muzeów i innych instytucji kultury były okazją do wspólnej rozmowy i wymiany spostrzeżeń dotyczących przyszłości muzealnictwa i wystawiennictwa historycznego - dodaje A. Kowalczyk-Nowak.
Z okazji 80-lecia PMM na fasadzie Centrum Obsługi Zwiedzających powstał okolicznościowy mural stworzony przez lubelskich artystów, klipy przedstawiające działalność instytucji oraz podcasty z serii „Posłuchaj historii”.
Muzeum wydało pięć publikacji o różnorodnej tematyce. Wśród wydawnictw czytelnicy mogli zapoznać się m.in. z historią wojennych wspomnień byłego więźnia KL Lublin, który był więziony zarówno na Pawiaku, jak i Majdanku oraz w Auschwitz.
W trosce o zachowanie przedmiotów związanych z funkcjonowaniem KL Lublin Muzeum poddało konserwacji ponad 15 tysięcy muzealiów oraz 11 budynków poobozowych.
Państwowe Muzeum na Majdanku jest otwarte dla odwiedzających od wtorku do niedzieli. Szczegółowe godziny otwarcia znajdują się TUTAJ.
(obraz) |