22 stycznia, w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, odbyły się diecezjalne obchody 28. Dnia Judaizmu, które po raz trzeci miały miejsce na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Tegoroczne wydarzenie, międzynarodowe, odbyło się w szczególnym Roku Jubileuszowym 2025 Kościoła. Spotkanie miało charakter ekumeniczny i stanowiło okazję do wyrażenia wartości pojednania, dialogu oraz empatii, które powinny łączyć różne tradycje religijne. W obchodach wzięli udział przedstawiciele katolickich i żydowskich środowisk, w tym także goście z USA. Reprezentanci obu religii wzięli udział w rozmowach o współczesnym dialogu, z uwzględnieniem historycznych korzeni tych relacji.
"Wartości jak wyzwolenie, wolność i sprawiedliwość to wartości wzywające nas do dialogu, wzajemnego szacunku oraz wspólnego działania na rzecz lepszego świata, zgodnego z Bożym zamysłem" - napisał w liście do uczestników wydarzenia ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.
Główne wystąpienie tego dnia dotyczyło znaczenia jubileuszu, zarówno z religijnego, jak i duchowego punktu widzenia. Ksiądz profesor Mirosław Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL, odniósł się do biblijnych korzeni koncepcji jubileuszu. Zwrócił uwagę na ważne fragmenty Tory, które wskazują na jubileusz jako czas wnikania w dzieła Boże oraz duchowego spotkania z Bogiem, co podkreślili także prorocy Starego Testamentu.
- W 25. rozdziale Księgi Kapłańskiej mamy bardzo wiele pasusów poświęconych temu zagadnieniu i tam jubileusz jawi się jako czas szczególny, czas wnikania w dzieła Boże. Potem rozwijają to bardzo mocno prorocy, którzy uważają, że jubileusz to nie powinno być tylko radosne świętowanie zewnętrzne, ale powinno być to duchowe, głębokie spotkanie z Bogiem - zaznacza ks. prof. Wróbel.
W spotkaniu wziął również udział prof. Robert S. Schine, kierownik studiów żydowskich w Middlebury College, który w swoim wykładzie podkreślił rolę, jaką w budowaniu dialogu katolicko-żydowskiego odegrał rabin Abraham Joshua Heschel. To właśnie w Lublinie, niedaleko Opatowa, miały swoje korzenie jego chasydzkie tradycje. Profesor Schine zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter obchodów, które odbywają się pod auspicjami Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego Archidiecezji Lubelskiej oraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Heschela.
Podczas spotkania współprzewodnicząca Polskiej Rady Chrześcijan s. dr Katarzyna Kowalska NDS przypomniała o długiej historii dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, który nabrał szczególnego znaczenia po wydaniu dokumentu "Nostra aetate" w 1965 roku. Zaznaczyła, że współczesny dialog nie jest tylko teoretycznym rozważaniem, ale konkretną pracą na rzecz sprawiedliwości, miłości i pokoju, widoczną m.in. w postępach w upamiętnianiu ofiar Holokaustu w Polsce.
Uczestnikiem wydarzenia był Symcha Keller, kantor, który podkreślił, że dialog między judaizmem a chrześcijaństwem przynosi wzajemne korzyści. - Człowiek od drugiego człowieka powinien czerpać to, co w nim jest najcenniejsze, czyli miłość, to epatowanie takim braterstwem, które jest w chrześcijaństwie. Ja uważam, że my możemy się uczyć od was absolutnie empatii. A to w chrześcijaństwie jest bardzo mocno obecne i jest skarbem bezcennym chrześcijan - zauważył S. Keller.
Symcha Keller zauważył także ogromny postęp w relacjach polsko-żydowskich od 1992 r., kiedy objął funkcję rabina w Łodzi, i zwrócił uwagę na coraz większą świadomość potrzeby wzajemnego poznania, nawet w mniejszych miejscowościach Polski.
Arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski, zaznaczył, jak ważny jest dialog chrześcijańsko-żydowski, szczególnie w obecnym czasie, gdy świat jest pogrążony w konfliktach i nienawiści. - Tak, jak mówił św. Jan Paweł II: "Religia żydowska nie jest dla nas czymś zewnętrznym, ale czymś wewnętrznym". Nie da się zrozumieć Ewangelii, nie da się zrozumieć Chrystusa, nie da się zrozumieć naszej wiary, jeżeli nie sięgniemy do Starego Testamentu - wskazał metropolita lubelski.
Obchody Dnia Judaizmu zakończyły modlitwa kantora S. Kellera oraz akatyst - uroczysty hymn o umocnienie darów Ducha Świętego, wykonany przez artystów Ewę i Martynę Sykulskie oraz Marcina Ramfelda.
Dzień Judaizmu, ustanowiony w Polsce przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r., ma pogłębiać dialog międzyreligijny, a także modlitwę i refleksję nad związkami katolickiej i żydowskiej tradycji. Tegoroczne obchody w archidiecezji lubelskiej stanowiły doskonałą okazję do kontynuowania tej misji, szczególnie w kontekście Jubileuszu 2025, który daje nowe impulsy do umacniania współpracy i wzajemnego szacunku między tymi dwiema religiami. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela oraz Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie, a centralne obchody Dnia Judaizmu w Polsce miały miejsce w tym roku we Wrocławiu.
(obraz) |