Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, został mianowany interlokutorem Papieskiej Akademii Teologicznej, akademii Kurii Rzymskiej, zajmującej się formacją teologów.
Nominację rektorowi KUL wręczył przewodniczący tej instytucji bp Antonio Staglianò.
- Watykańska nominacja w ramach Papieskiej Akademii Teologicznej, to docenienie całego środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, szczególnie środowiska teologicznego, ale również i tych dyscyplin, które z tym środowiskiem współpracują. Mam tu na myśli nauki społeczne, nauki humanistyczne, nauki ścisłe, a wnet pewnie będzie to również obszar nauk medycznych - mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Jak wyjaśnia Papieska Akademia Teologiczna, interlokutor (wł. interlocutore referente) jest to osoba, do której uczelnia „może się odnieść, aby otworzyć przestrzeń dialogu we wszystkich dziedzinach ludzkiej wiedzy”, zarówno w obszarze akademickim, metod działania, jak też służby człowiekowi.
- Zgodnie z nowymi statutami uczelni, rola interlokutora jest kluczowa, ponieważ papieżowi Franciszkowi zależy na teologii sapiencjalnej, obejmującej cały świat. Wobec tego potrzebujemy prowadzić wymianę myśli z osobami, które mogą otworzyć przestrzeń dialogu, również interdyscyplinarnego. Cieszę się, że ksiądz rektor zaakceptował tę nominację. Oczywiście będziemy wspierać się nawzajem, aby nowy model ewangelizacji mógł w pełni rozwijać się przy ogromnym wkładzie teologii - mówi bp Staglianò.
Papieska Akademia Teologiczna została założona w Rzymie przez papieża Klemensa XI w 1718 r. Jej członkiem jest obecnie o. Wojciech Giertych OP, teolog Domu Papieskiego, zaś w przeszłości w gronie członków honorowych był również kard. Zenon Grocholewski.
***
ks. prof. Mirosław Kalinowski w latach 1981-1987 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie; 9 czerwca 1987 r. z rąk Jana Pawła II przyjął w Lublinie święcenia kapłańskie. W latach 1989-1993 odbył studia doktoranckie na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Stopień doktora uzyskał w 1993 r. (KUL), habilitował się w roku 2001 (KUL), w 2003 r. otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego KUL. Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych (2008). W roku 2010 otrzymał stanowisko profesora zwyczajnego KUL. W latach 2008-2016 - był dziekanem Wydziału Teologii. Rektorem KUL jest od 1 września 2020 r.
(obraz) |