W czwartek 6 lutego Caritas Archidiecezji Lubelskiej rozpocznie obchody Światowego Dnia Chorego, który będzie czasem modlitwy i pomocy osobom zmagającym się z chorobą i cierpieniem.
Z tej okazji organizacja przygotowała szereg działań, które obejmują zarówno wsparcie materialne, jak i duchowe.
Zbliżając się do chorych
Świętowanie Dnia Chorego rozpocznie się od Mszy Świętej, która odbędzie się w kaplicy Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Profesora Antoniego Gębali w Lublinie. Msza, której przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik, to moment wspólnej modlitwy z małymi pacjentami oraz ich rodzinami. Po Eucharystii, pracownicy Caritas rozdadzą drobne upominki dzieciom przebywającym w szpitalu.
- Prezenty trafią także do pacjentów Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Profesora Mieczysława Kaczyńskiego przy ul. Abramowickiej (oddział dziecięcy i młodzieżowy) oraz do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie (oddział pediatryczny). Łącznie przekażemy 477 paczek - informuje Gabriela Samorańska z Działu Rozwoju Caritas AL.
Pomoc w różnych formach
Caritas Archidiecezji Lubelskiej oferuje liczne programy wsparcia, pomagające ludziom radzić sobie z bólem, cierpieniem i śmiercią. Jedną z nich jest wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, która wspiera osoby chore i z niepełnosprawnościami w dostępie do niezbędnego wyposażenia, takiego jak wózki inwalidzkie, koncentratory tlenu czy łóżka rehabilitacyjne.
- Sprzęt, którym dysponuje wypożyczalnia, jest nieocenioną pomocą w codziennym funkcjonowaniu chorych, a także umożliwia im poprawę jakości życia. Warto dodać, że organizacja chętnie przyjmuje także darowizny używanego sprzętu, pod warunkiem, że jest on w stanie pozwalającym na dalsze użytkowanie - mówi G. Samorańska.
Hospicjum domowe - pomoc na każdym etapie
W Centrum Charytatywnym w Krasnymstawie Caritas Archidiecezji Lubelskiej prowadzi hospicjum domowe, które obejmuje opieką chorych w terminalnej fazie choroby nowotworowej, przebywających w swoich domach.
- Zespół hospicjum otacza jednocześnie opieką rodzinę chorego w trudnym okresie choroby, jak też osierocenia. Zespół medyczny, w skład którego wchodzą lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz psychologowie, zapewnia pacjentom wszechstronną pomoc, koncentrując się na poprawie jakości ich życia. Aktualnie opieką naszego hospicjum domowego jest objętych 9 pacjentów - mówi G. Samorańska.
Lekarz odwiedza chorego dwa razy w miesiącu. Pielęgniarki natomiast spotykają się z chorym częściej, w razie potrzeby nawet codziennie, wykonując zabiegi medyczne, doradzając rodzinie w rozwiązywaniu problemów pielęgnacyjnych czy wyjaśniając sposób podawania leków. Chorzy objęci opieką mają możliwość kontaktowania się z lekarzem i pielęgniarką przez całą dobę.
Kluby wsparcia - Amazonki i Warsztaty Terapii Zajęciowej
Oprócz pomocy medycznej Caritas oferuje również wsparcie emocjonalne. W ramach Centrum Charytatywnego w Krasnymstawie działa Klub Amazonek - miejsce spotkań kobiet, które przeszły przez chorobę nowotworową, zwłaszcza raka piersi.
- Amazonki łączą się, by wspierać się nawzajem, brać udział w zajęciach z psychologiem, dietetykiem i rehabilitantem, a także dzielić się swoją siłą i doświadczeniem. Dla uczestniczek klubu, czas choroby staje się nie tylko walką o zdrowie, ale także możliwością odkrywania nowych wartości i sił życiowych - wyjaśnia G. Samorańska.
Caritas oferuje również Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmie, który pomaga osobom z niepełnosprawnościami w integracji społecznej i zawodowej. Pracownicy warsztatu organizują dla swoich podopiecznych różnorodne zajęcia rehabilitacyjne oraz wydarzenia integracyjne, które wspierają rozwój osobisty i zawodowy.
Wczasorekolekcje w Dąbrowicy – duchowe wsparcie
Warto również wspomnieć o wczasorekolekcjach organizowanych przez Caritas w Domu Spotkania w Dąbrowicy. Od 1993 roku organizowane są 10-dniowe turnusy wczasorekolekcji. Rekolekcje połączone z wypoczynkiem – to forma spotkań dla osób starszych, samotnych, z niepełnosprawnościami oraz wolontariuszy.
- Dąbrowica staje się dla wielu z uczestników drugim domem, do którego wracają z wielką radością - mówi G. Samorańska.
Wolontariusze, w tym studenci i alumni seminarium, towarzyszą uczestnikom w codziennych obowiązkach, ale także w budowaniu relacji z drugim człowiekiem i Bogiem.
Wspólna modlitwa - 11 lutego
W obchodach Światowego Dnia Chorego nie zabraknie także wspólnej modlitwy. 11 lutego w archikatedrze lubelskiej odbędzie się uroczysta Msza Święta, podczas której wierni będą mogli przystąpić do sakramentu chorych. Jak zauważa G. Samorańska: "Wspólna modlitwa z osobami chorymi i niepełnosprawnymi to czas, w którym każdy z nas może poczuć się blisko Boga, zyskać siłę na trudne chwile i poczuć wsparcie wspólnoty".
(obraz) |