Innowacyjne odkrycie naukowców z KUL

Wielki sukces naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego! Ich innowacyjny wynalazek zdobył złoty medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Tajlandii. To kolejne wyróżnienie dla badaczy z Instytutu Nauk Biologicznych KUL.

Dobre wieści napłynęły do Lublina z zakończonych 6 lutego Międzynarodowych Targów Bangkok International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition IPITEx 2025. Wydarzenie to gromadzi innowatorów z całego świata, a ich wynalazki oceniane są przez międzynarodowe jury.

Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił na targach wynalazek naukowców z Instytutu Nauk Biologicznych - "Preparat przeciwbakteryjny pochodzenia naturalnego, zastosowanie oraz sposób jego wytwarzania". Opatentowany w Polsce w grudniu ubiegłego roku preparat powstał na bazie ekstraktu z opadłych liści drzew i wykazuje silne działanie antybakteryjne. Może być stosowany jako suplement diety, kosmetyk o właściwościach leczniczych, a nawet środek wspomagający działanie antybiotyków.

Przełom w walce z bakteriami

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców, w skład którego wchodzą dr hab. Maciej Masłyk, prof. KUL, dr hab. Konrad Kubiński, prof. KUL, dr hab. Monika Janeczko oraz dr hab. Oleg Demchuk, prof. KUL, wykazały, że preparat najsilniej hamuje wzrost bakterii z rodzaju gronkowiec.

- Jego kluczowe zalety to duża dostępność surowca, łatwość produkcji oraz niskie koszty wytwarzania. Ponadto, wykorzystanie opadłych liści drzew, które obecnie traktowane są jako biomasa odpadowa, wpisuje się w nurt ekologiczny i promuje zrównoważony rozwój - informuje Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.

Prestiżowe wyróżnienie

Złoty medal zdobyty na IPITEx 2025 to nie tylko wielki sukces dla naukowców z KUL, ale także dowód na to, że polska myśl technologiczna jest doceniana na arenie międzynarodowej.

- To nie tylko ogromny sukces naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale także potwierdzenie, że polska i lubelska myśl technologiczna jest doceniana na świecie - podkreśla Patrycja Figiel-Syroka z Centrum Komercjalizacji Nauki KUL.

Podczas tegorocznych targów zespoły z Polski zdobyły łącznie 11 złotych medali, cztery srebrne, dwa brązowe oraz nagrody specjalne przyznane przez delegacje zagraniczne.

Współpraca nauki z biznesem

Centrum Komercjalizacji Nauki KUL aktywnie wspiera naukowców w nawiązywaniu współpracy z biznesem. Jego zadaniem jest m.in. koordynacja procesu komercjalizacji badań i tworzenie sieci współpracy pomiędzy naukowcami a partnerami przemysłowymi. Sukces wynalazku z Instytutu Nauk Biologicznych KUL daje nadzieję na jego przyszłe zastosowania w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Złoty medal dla naukowców z KUL to nie tylko potwierdzenie wysokiej jakości ich badań, ale także impuls do dalszego rozwoju innowacyjnych technologii, które mogą mieć realny wpływ na zdrowie i jakość życia ludzi na całym świecie.

« 1 »
DO POBRANIA: |