Centralne obchody 33. Światowego Dnia Chorego w archidiecezji lubelskiej odbyły się 11 lutego w archikatedrze lubelskiej. Wspólna modlitwa, Eucharystia pod przewodnictwem bp Adama Baba i sakrament namaszczenia chorych były wyrazem łączności z cierpiącymi.
Dzień Chorego obchodzimy w dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. To miasto we Francji, gdzie wielu chorych pielgrzymuje i wielu doznaje uzdrowienia, ale to też miejsce spotkania Maryi z Bernadetą Soubirous. Wówczas ta młoda dziewczyna nie rozumiała tego, co mówiła Matka Boża, nazywając się Niepokalanym Poczęciem. Kościół był świeżo po ogłoszeniu tego dogmatu oznaczającego szczególną interwencję Boga w życiu konkretnego człowieka.
– W obliczu choroby i cierpienia zwracamy się do Boga poprzez Maryję właśnie o szczególną interwencję. O uzdrowienie, ale też o łaskę przyjęcia cierpienia, odkrycia jego sensu i zrozumienia wartości – mówił bp Adam Bab, który przewodniczył Mszy św. dla chorych w lubelskiej archikatedrze.
Na Eucharystii zgromadzili się chorzy, ich rodziny, opiekunowie, którzy na co dzień posługują cierpiącym, pracownicy służby zdrowia i pomocy społecznej.
– Choć wielu z nas może powiedzieć o sobie, że zasadniczo niczego im nie brakuje, to jednak, gdy dowiadujemy się o chorobie kogoś bliskiego, nie jesteśmy szczęśliwi. Odczuwamy brak, tak jak na weselu w Kanie zabrakło wina i choć było wiele innych atrakcji, Maryja zauważyła ten brak. Dlatego i my zwracamy się do niej z naszymi kłopotami, prosząc o pomoc, a ona zanosi nasze prośby do Jezusa. Tegoroczny Dzień Chorego wpisuje się w szczególny czas Roku Jubileuszowego, którego hasłem są słowa „Nadzieja zawieść nie może” – mówił bp Adam.
Podkreślał też, że ta nadzieja złożona jest w naszych rękach, gdy odwiedzamy osoby chore, przytulimy cierpiącego, przytrzymamy jego dłoń – Chrystus wówczas działa.
Maria Bernadetta urodziła się 7 stycznia 1844 r. w Lourdes jako najstarsza z rodzeństwa. Była córką ubogiego młynarza. Dwa dni po urodzeniu otrzymała chrzest. Kiedy miała 11 lat, przyjęła ją do siebie krewna, u której pasała owce. Po trzech latach wróciła do rodzinnego Lourdes, aby przygotować się do I Komunii Świętej. I wtedy – 11 lutego 1858 r. – po raz pierwszy Bernadecie objawiła się Matka Boża nad rzeką Gave, w pobliżu groty Massabielle. Wezwała ją do modlitwy różańcowej oraz do czynów pokutnych w intencji nawrócenia grzeszników. W ciągu pół roku Matka Boża objawiła się Świętej 18 razy. Wizje te dały początek słynnemu sanktuarium w Lourdes. W roku 1862 biskup diecezji Tarbes, Laurence, do której należało Lourdes, ogłosił dekret o prawdziwości objawień.
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku. W Liście ustanawiającym ten dzień papież Jan Paweł II zauważa, że ma on na celu uwrażliwienie ludu Bożego i – w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej, na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym; pomagania chorym w dostrzeżeniu wartości cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenia w duszpasterstwo służby zdrowia diecezji, wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych; popierania coraz bardziej owocnej służby wolontariatu; przypominania o potrzebie duchowej i moralnej formacji pracowników służby zdrowia; ukazywania znaczenia opieki duchowej nad chorymi ze strony kapłanów diecezjalnych i zakonnych, jak również tych wszystkich, którzy żyją i pracują obok cierpiących.