Z miłości do Polski

14 lutego po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Sejm uchwalił to nowe święto 9 stycznia br., oddając hołd Żołnierzom AK - największej podziemnej armii w okupowanej Europie.

Małgorzata Oroń

|

GOSC.PL

dodane 13.02.2025 13:06

Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski 14 lutego 1942 r. przekształcił Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Rozkaz nr 627 wysłany z Londynu do Warszawy trafił do gen. Stefana Roweckiego ps. Kalina, dotychczasowego dowódcy ZWZ. Kolejnymi dowódcami AK byli gen. Tadeusz Komorowski ps. Bór (do października 1944 r.) oraz gen. Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek (do stycznia 1945 r.).

W 1944 r. AK liczyła ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów. Była nie tylko formacją wojskową, ale także kluczowym elementem Polskiego Państwa Podziemnego, które prowadziło działalność administracyjną, polityczną i sądowniczą. W jego ramach funkcjonowało m.in. tajne szkolnictwo i wydawnictwa.

- Armia Krajowa była symbolem oporu wobec okupantów i jednoczyła Polaków w walce o niepodległość. Po jej rozwiązaniu w styczniu 1945 r. wielu jej żołnierzy kontynuowało walkę w podziemiu antykomunistycznym. Po wojnie spotkały ich represje: Łukasz Ciepliński, gen. Emil Fieldorf "Nil" czy rtm. Witold Pilecki zostali skazani na śmierć - podkreśla dr Robert Derewenda, dyrektor IPN w Lublinie.

Z okazji 83. rocznicy powstania AK w Lublinie odbędą się uroczystości. 14 lutego 2025 r. o godz. 10:00 na placu Litewskim przed budynkiem Poczty Głównej zostanie otwarta wystawa plenerowa ph. „Z Miłości do Polski” poświęcona historii Armii Krajowej. Ekspozycja będzie dostępna do 14 marca.

- Wystawa przybliży dzieje Armii Krajowej, jej strukturę i znaczenie dla polskiego ruchu oporu. Ekspozycja prezentuje historię tej największej podziemnej formacji zbrojnej w okupowanej przez Niemców Europie - informuje Dominik Borek z lubelskiego IPN.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK ma na stałe wpisać się w kalendarz świąt państwowych, przypominając o bohaterstwie i poświęceniu żołnierzy polskiego podziemia.

1 / 1
DO POBRANIA: |