W sobotę 15 lutego w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie odbył się finał I Konkursu Wiedzy Liturgicznej dla ministrantów i lektorów archidiecezji lubelskiej. W rywalizacji, podzielonej na trzy kategorie wiekowe, wzięło udział 90 uczestników z różnych parafii archidiecezji.
Ministranci i lektorzy przez kilka tygodni przygotowywali się do konkursu, przechodząc przez eliminacje parafialne i dekanalne, aż dotarli do wielkiego finału. Ich wiedza obejmowała kluczowe dokumenty Kościoła dotyczące liturgii, w tym: "Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego", określające strukturę Mszy Świętej, role uczestników oraz zasady gestów, postaw i śpiewu; "Wprowadzenie do Lekcjonarza Mszalnego", opisujące dobór czytań biblijnych; "Ogólne Normy Roku Liturgicznego i Kalendarza", regulujące podział roku liturgicznego oraz hierarchię świąt; a także wykaz najważniejszych dat uroczystości i świąt.
Finał rozpoczął się Mszą Świętą w kościele seminaryjnym, której przewodniczył bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej. Podkreślił on, że konkurs ma na celu pogłębienie zrozumienia liturgii i Eucharystii, angażując nie tylko młodzież, ale również księży, rodziców i katechetów. Zwrócił także uwagę na wyzwania związane z pełnieniem posługi przy ołtarzu i zachęcał uczestników do dawania świadectwa swojej wiary w codziennym życiu.
Konkurs został zorganizowany przez Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej. Uczestnicy rywalizowali w trzech grupach wiekowych: młodsi ministranci (klasy 3-5 szkoły podstawowej), starsi ministranci (klasy 6-8 szkoły podstawowej) oraz lektorzy (klasy 1-3 szkoły ponadpodstawowej).
- Celem konkursu jest przede wszystkim pogłębianie wiedzy o liturgii, o jej pięknie, ale także to, co święty Jan Paweł II napisał w „Fides et ratio” (łac. Wiara i rozum). W tym szczególnym miejscu, gdzie alumni formują się intelektualnie i duchowo, także ministranci i lektorzy są zaproszeni do formacji. Myślę, że to jest fundamentalny cel - zaznaczył ks. Marcin Grzesiak, koordynator konkursu.
Wydarzenie miało nie tylko popularyzować teologię liturgii, ale także integrować młodych ludzi, dla których misterium Boga jest ważną częścią życia, a nawet inspirować do odkrywania powołania kapłańskiego. Wśród laureatów znaleźli się Bartek i Mikołaj z parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie, którzy zdobyli drugie miejsce, uzyskując 89,5 punktów na 100 możliwych.
- Jednym z najtrudniejszych zadań było ułożenie w odpowiedniej kolejności wszystkich 10 części liturgii eucharystycznej. Trudne pytania dotyczyły także dat i wspomnień liturgicznych, np. wszystkich ewangelistów czy świętych archaniołów - relacjonowali finaliści, podkreślając ogromną rolę ks. Michała Sidora, który przez kilka miesięcy pomagał im w przygotowaniach.
Za dostosowanie poziomu trudności pytań na poszczególnych etapach konkursu odpowiadał ks. Grzegorz Jarmosz, dekanalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.
Lista laureatów
Kategoria ministrant młodszy
1. Parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu w Lublinie (ojcowie kapucyni na Poczekajce): Wojciech Skałecki i Jakub Błaszak.
2. Parafia pw. Świętego Józafata w Rejowcu Osadzie: ministrant młodszy Mieszko Gwardia i Szymon Korcz.
3. Parafia pw. Narodzenia NMP w Chełmie: Bartłomiej Demczuk i Maciej Reducha.
Kategoria ministrant starszy
1. Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie: Szymon Gliwka i Franciszek Obodziński.
2. Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Lublinie: Mikołaj Rabiński i Oskar Choina.
3. Parafia pw. Św. Bartłomieja w Niedrzwicy Kościelnej: Damian Kuzioła i Kacper Kuzioła.
Kategoria lektor
1. Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie: Łukasz Marczak i Jakub Pasternak.
2. Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie: Bartosz Gładysz i Mikołaj Krawczyk.
3. Parafia Wszystkich Świętych w Bychawce: Jakub Grabowski i Bartłomiej Ponieważ.
Więcej w „Gościu Lubelskim” nr 8/2025 na 20 lutego.
(obraz) |