Od 31 marca do 1 kwietnia odbędzie się w Lublinie wyjątkowe wydarzenie naukowo-edukacyjne pod hasłem "Dar i nadzieja. W 20. rocznicę odejścia świętego Jana Pawła II". To będzie nie tylko okazja do refleksji nad dziedzictwem papieża Polaka, ale także próba ukazania jego myśli młodszemu pokoleniu.
Pierwsza część konferencji skierowana będzie przede wszystkim do młodzieży, zarówno studentów, jak i uczniów szkół średnich. W ramach tej sekcji odbędzie się finał konkursu „Testament dla pokoleń”, który zgromadził ponad 100 prac z różnych kategorii. Zaplanowano wykład otwierający, debatę oksfordzką, występ teatralny oraz świadectwa osób związanych z Janem Pawłem II. Jak zaznacza ks. prof. Marek Słomka, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL, wydarzenie ma na celu nie tylko naukową analizę, ale także „pokazanie młodym ludziom, że myśl i dziedzictwo świętego Jana Pawła II są nadal żywe i aktualne”.
Duchowny podkreśla również znaczenie świadectw osób, które miały okazję osobiście poznać papieża Polaka lub są stypendystami fundacji jego imienia. - Zarówno w tym bezpośrednim wymiarze, tak jak z ust księdza prałata Pawła Ptasznika, wieloletniego współpracownika papieża Polaka, ale także młodych, którzy wprost nie spotkali Jana Pawła II, natomiast na przykład są stypendystami papieskich fundacji Jana Pawła II i chcieliby też powiedzieć coś o tym wspaniałym człowieku - mówi ks. prof. Słomka.
Lublin - ważny przystanek na drodze Karola Wojtyły
Po południu pierwszego dnia konferencji uwaga uczestników skupi się na szczególnym związku Jana Pawła II z Lublinem, gdzie przez niemal 25 lat pełnił funkcję profesora KUL. Wykłady wygłoszą m.in. rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, byli prorektorzy UMCS i KUL oraz prof. Jacek Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który omówi teatralne zainteresowania Karola Wojtyły. „Dla środowiska akademickiego Lublina to powód do dumy, że tutaj przyszły papież wykładał” - podkreśla ks. prof. Słomka.
Wieczorem odbędzie się uroczysta Msza Święta, po której nastąpi koncert upamiętniający życie i nauczanie świętego. - Chcieliśmy właśnie szeroko zaprosić reprezentantów różnych grup i właśnie poza akademickim wymiarem między innymi proponujemy ten uroczysty koncert w poniedziałek wieczorem - dodaje organizator.
Drugi dzień konferencji będzie poświęcony akademickim dyskusjom nad filozoficznym dziedzictwem Karola Wojtyły. Wśród gości znajdą się m.in. prof. Rocco Buttiglione z Pontifical Academy of Social Sciences, prof. Giovanni Salmeri z University of Rome Tor Vergata, prof. Adam Potkay z The College of William and Mary, Williamsburg, prof. Jacek Popiel, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ks. prof. Robert Woźniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, prof. Marcin Tadeusz Łukaszewski z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ks. dr hab. Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie oraz ks. prałat dr Paweł Ptasznik, przewodniczący rady administracyjnej Fundacji Jana Pawła II, który był jednym z najbliższych współpracowników papieża Polaka. Poranne sesje będą okazją do wymiany myśli z międzynarodowymi ekspertami, natomiast popołudniowa część skupi się na analizie filozoficznych koncepcji Jana Pawła II.
- W tym pierwszym dniu przed południem poświęcamy uwagę zwłaszcza młodszemu pokoleniu, nie tylko studentów, tych, którzy czują się bardziej związani z Lublinem i chcieliby pokazać też swoją obecnością, że dla naszego miasta Wojtyła był kimś wyjątkowym. A drugiego dnia kierujemy zaproszenie przede wszystkim do środowisk akademickich, bo będą to debaty na poziomie reprezentantów refleksji filozoficzno-naukowej - podkreśla ks. prof. Słomka.
Oprócz debat i wykładów konferencji będą towarzyszyć liczne wydarzenia kulturalne. Zaplanowano m.in. warsztaty pisania ikon, prezentację książki „Z myślami Jana Pawła II” oraz forum instytucji papieskich działających w Polsce. - Natomiast wykorzystując tę szczególną okazję, chcemy bardziej się zintegrować, chcemy właśnie się spotkać - dodaje organizator.
Jan Paweł II a Katolicki Uniwersytet Lubelski
Związek Jana Pawła II z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim jest szczególnie istotnym wątkiem konferencji. Karol Wojtyła rozpoczął swoją działalność akademicką na KUL w 1954 roku jako wykładowca etyki. W ciągu blisko 25 lat pracy na uniwersytecie nie tylko prowadził zajęcia, ale także współtworzył filozoficzną szkołę myślenia opartą na personalizmie chrześcijańskim. Jego nauczanie miało ogromny wpływ na kolejne pokolenia studentów i badaczy. Jako papież wielokrotnie podkreślał znaczenie KUL jako ośrodka niezależnej myśli katolickiej w trudnych czasach komunizmu.
Konferencja „Dar i nadzieja” to zatem nie tylko akademicka refleksja nad myślą świętego Jana Pawła II, ale także okazja do spotkania różnych środowisk - młodzieży, naukowców i osób, dla których postać papieża Polaka pozostaje inspiracją. Wydarzenie to ma szansę przypomnieć, jak wielkie dziedzictwo pozostawił po sobie Jan Paweł II i jak ważne jest jego pielęgnowanie w XXI wieku.
(obraz) |