2 kwietnia 2025 roku, w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, odbędzie się uroczystość czytania świadectw napisanych przez studentów uczelni katolickich. To właśnie młodzi ludzie, inspirowani nauką i przykładem św. Jana Pawła II, podzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat odpowiedzialności za własny rozwój.
Wydarzenie zgromadzi studentów trzech uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
- 2 kwietnia mija 20 lat od śmierci na tej ziemi Jana Pawła II, ale jak mówię studentom, jest to 20 lat od narodzin dla nieba Jana Pawła II. I chcemy to uczcić przez właśnie powiedzenie mu, że wymagam od siebie, mimo że inni ode mnie nie wymagają, tak jak postawił młodym ludziom zadanie: "Musicie od siebie wymagać, mimo że inni od was nie wymagają" - mówi prof. Krystyna Chałas, kierownik Katedry Dydaktyki, Edukacji Szkolnej i Pedeutologii KUL.
W ramach uroczystości uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wybranych świadectw przygotowanych przez studentów. W programie przewidziano także prezentację nagrań pt. „Moją młodość buduję potęgą dobra”, przygotowanych przez Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej. Następnie zostanie przedstawiona lista wszystkich autorów świadectw, a na zakończenie prof. Krystyna Chałas dokona podsumowania spotkania. Wydarzenie zakończy wspólna modlitwa do św. Jana Pawła II.
Ks. prof. Marek Jeziorański, dyrektor Instytutu Pedagogiki KUL, zwraca uwagę na znaczenie relacji wychowawczej między młodymi ludźmi a postacią św. Jana Pawła II.
- Są to osoby, które nie spotkały go osobiście, ale spotkały go w sposób duchowy, przez świadectwa innych osób, przez doniesienia medialne. A to co jest najistotniejsze w tym spotkaniu, to wymiar pedagogiczny - relacja, jaka wywiązała się między młodym człowiekiem a Janem Pawłem II. To nie jest jakaś idea, jakiś konstrukt, ale konkretna osoba, która wychowuje innych swoim życiem, inspiruje do refleksji i działania - zauważa ks. prof. M. Jeziorański.
Dla studentów uczestnictwo w wydarzeniu stało się okazją do głębokiej refleksji nad własnym życiem i wartościami, którymi chcą się kierować. Kacper Małyszczak, jeden z uczestników, mówi: - Napisałem swoje świadectwo, w którym przedstawiłem, dlaczego wymagam od siebie, mimo że inni ode mnie nie wymagają. To wydarzenie zmusiło mnie do refleksji nad tym, co zrobiłem w życiu i jakie działania podejmowałem, choć nikt ode mnie tego nie oczekiwał. Dało mi też myśl, co robić w przyszłości, jak dalej się rozwijać.
Z kolei Gabriela Domańska podkreśla: - Temat mojej pracy to "Wymagam od siebie bycia zarówno dobrym pedagogiem, jak i dobrym człowiekiem". To ważne dla całego społeczeństwa, ponieważ słowa św. Jana Pawła II pokazują, że wymaganie od siebie prowadzi do rozwoju i kształtowania własnej tożsamości.
Uroczystość „Wymagam od siebie, mimo że inni ode mnie nie wymagają” to nie tylko hołd dla św. Jana Pawła II, ale również impuls do autorefleksji i działania. Świadectwa młodych ludzi pokazują, że nauczanie papieża Polaka jest wciąż żywe i stanowi fundament dla kolejnych pokoleń, które pragną budować swoje życie w oparciu o dobro, odpowiedzialność i osobisty rozwój. Wydarzenie to jest dowodem na to, że św. Jan Paweł II nadal inspiruje młodzież do poszukiwania wartości i sensu w codziennym życiu, a jego przesłanie pozostaje aktualne i motywujące do działania.
Spotkanie odbędzie się w sali CTW-113 o godzinie 10:30 i stanie się okazją do refleksji nad osobistym rozwojem i duchowym dziedzictwem papieża Polaka.
(obraz) |