Adopcja serca: mała pomoc, wielka zmiana w życiu dzieci z Gitega

Szkoła Podstawowa nr 15 w Lublinie oficjalnie rozpoczęła akcję "Duchowa Adopcja Serca". Inicjatywa umożliwia polskim uczniom wsparcie edukacyjne dla dzieci z partnerskiej szkoły w Gitega w Burundi poprzez modlitwę i comiesięczne datki finansowe.

3m 44s

Burundi to niewielkie państwo w Afryce Wschodniej, graniczące z Rwandą, Tanzanią i Demokratyczną Republiką Konga. Jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, a jego gospodarka opiera się głównie na rolnictwie. Około 65 proc. ludności żyje poniżej granicy ubóstwa, a dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej jest bardzo ograniczony. System edukacyjny w Burundi zmaga się z wieloma problemami, w tym przepełnionymi klasami, brakiem wykwalifikowanych nauczycieli oraz niedostatecznym wyposażeniem szkół.

Akcja swoje źródło ma w ubiegłorocznej inicjatywie organizowanej przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej „Tornister pełen uśmiechu”. Na terenie całej archidiecezji lubelskiej zbierane były wyprawki szkolne, które docelowo specjalnym transportem zostały przekazane do Burundi. W ostatnich tygodniach do Gitega udał się Paweł Lipa z Caritas AL, który na miejscu zapoznał się z realiami życia w tamtym rejonie świata.

- Tamten czas spędziłem w szkole w Gitega Songa, gdzie przekazaliśmy tornistry zebrane w Polsce. Siostry karmelitanki od Dzieciątka Jezus prowadzą tam duchową adopcję serca. Można adoptować dziecko, modlić się za nie oraz wspierać je finansowo, zapewniając mu darmową edukację. Szkoła Podstawowa nr 15 w Lublinie postanowiła się zaangażować w ten projekt, początkowo adoptując około 20 dzieci. Każda pomoc stanowi dla nich olbrzymią nadzieję na lepszą przyszłość - mówi Paweł Lipa.

Jednym z kluczowych problemów edukacji w Burundi jest przeludnienie szkół oraz niski poziom umiejętności czytania i pisania wśród absolwentów szkół publicznych.

- W szkołach jest po 2000 dzieci, a w jednej klasie między 100 a 150 uczniów. W takich warunkach nauczyciel nie ma możliwości poświęcenia czasu każdemu dziecku, przez co większość uczniów kończy szkołę podstawową bez umiejętności czytania i pisania - tłumaczy Paweł Lipa. - Szkoła prowadzona przez siostry karmelitanki ma znacznie mniejsze klasy, około 30-40 uczniów, co pozwala nauczycielom skuteczniej pracować z dziećmi. Jednak aby dzieci mogły tam uczęszczać, konieczne są opłaty. Minimalny koszt adopcji wynosi około 65 zł miesięcznie.

Szkoła Podstawowa nr 15 w Lublinie od lat angażuje się w akcje charytatywne. Wcześniej uczniowie wzięli udział w inicjatywie "Tornister Pełen Uśmiechów", zbierając plecaki i przybory szkolne dla dzieci z Burundi.

- Akcja w naszej szkole spotkała się z ogromnym entuzjazmem. Udało nam się zebrać ponad 20 plecaków z pełnym wyposażeniem oraz wiele innych materiałów papierniczych. Ta otwartość i chęć pomocy stały się inspiracją do kontynuacji wsparcia w formie adopcji serca - mówi Arkadiusz Ochmerak, opiekun Szkolnego Koła Caritas.

Organizatorzy akcji mają nadzieję, że każda klasa w szkole zdecyduje się na adopcję jednego dziecka, a nauczyciele również będą wspierać ten cel indywidualnie.

- Moim marzeniem byłoby, aby każda klasa zebrała 500 zł rocznie na wsparcie jednego dziecka. Są też nauczyciele, którzy deklarują pomoc w ramach własnej inicjatywy. Liczymy, że uda nam się pomóc jak największej liczbie dzieci - dodaje A. Ochmerak.

Akcja "Duchowa Adopcja Serca" pokazuje, że dzieci z Polski mogą realnie wpłynąć na poprawę życia swoich rówieśników w Afryce. To nie tylko wsparcie finansowe, ale także żywa lekcja empatii i solidarności międzynarodowej. Do akcji może się włączyć każdy. Może to być jednorazowa darowizna np. miesięczna lub przystąpienie na stałe do akcji. Szczegółów udziela Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Lublinie mieści się przy ul. Mariańskiej 31. Nr telefonu: 81 747 02 25.

« 1 »
DO POBRANIA: |