Wojenne historie Bronowic - spacer z przewodnikiem

12 kwietnia o godz. 10.30 Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na spacer z przewodnikiem po dzielnicy Bronowice w Lublinie. Wydarzenie organizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji "Żonkile" zainicjowanej przez Muzeum Polin, upamiętniającej 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Małgorzata Oroń

|

GOSC.PL

dodane 11.04.2025 08:30

Spacer stanowi okazję do głębszego zrozumienia tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, które miały miejsce na terenach dzisiejszej dzielnicy Bronowice, w tym obozu pracy oraz getta dla Żydów. Bronowice w czasie okupacji niemieckiej były jednym z miejsc, które odegrały kluczową rolę w nazistowskiej machinie zagłady. Spacer poprowadzi uczestników przez tereny, które w czasie II wojny światowej stały się symbolami cierpienia i oporu. Przewodnicy oprowadzą po miejscach, które związane są zarówno z historią obozu pracy na Flugplatzu, jak i z tragicznymi losami osób deportowanych do getta na Majdanie Tatarskim.

"Podczas niemieckiej okupacji na terenach Bronowic funkcjonował obóz pracy, który stał się częścią maszynerii akcji "Reinhardt" - niemieckiej operacji mającej na celu eksterminację Żydów. Obozem potocznie nazywanym Flugplatz zarządzali Niemcy, a więźniowie byli zatrudniani przy sortowaniu, czyszczeniu i naprawie mienia zabranego Żydom, którzy zostali zamordowani w obozach zagłady w Bełżcu, Treblince i Sobiborze. Część osób deportowanych na Lubelszczyznę przez ten obóz przechodziła selekcję - niektórzy zostawali skierowani do pracy w obozach przy ul. Lipowej i Wrońskiej oraz w obozie na Majdanku, inni byli wysyłani na śmierć do obozów zagłady. Więźniowie obozu na Flugplatzu ginęli na skutek wycieńczającej pracy, tragicznych warunków bytowych oraz brutalności niemieckich strażników" - czytamy w komunikacie prasowym Państwowego Muzeum na Majdanku.

Spacer obejmie także teren, na którym w drugiej połowie 1942 roku powstało getto dla Żydów. Jego granice wyznaczały ulice Majdanek, Majdan Tatarski i Gromadzka, a obszar ten został otoczony drutem kolczastym. W przeciwieństwie do innych gett, getto na Majdanie Tatarskim było likwidowane etapami aż do listopada 1942 roku. W trakcie „wysiedlenia” wielu Żydów zamordowano na miejscu, a ci, którzy pozostali przy życiu, zostali deportowani na Majdanek. Te tragiczne wydarzenia wciąż pozostają częścią pamięci lokalnej społeczności, a spacer ma na celu oddanie hołdu ofiarom tamtych czasów.

Wydarzenie organizowane przez Państwowe Muzeum na Majdanku daje uczestnikom unikalną możliwość osadzenia tragicznych wydarzeń wojennych w przestrzeni współczesnego Lublina. Na trasie spaceru znajdą się miejsca związane zarówno z obozem pracy na Flugplatzu, jak i z gettem na Majdanie Tatarskim. Zgłębianie historii indywidualnych losów ofiar pomoże zrozumieć skalę zniszczeń, które miały miejsce w tym regionie w czasie wojny.

Spacer, który potrwa około 1,5 godziny, jest skierowany do osób powyżej 14. roku życia. Zbiórka uczestników odbędzie się przy Pomniku – Krzyżu Wdzięczności, który znajduje się przy ul. Droga Męczenników Majdanka 14. To wydarzenie nie tylko jest okazją do poznania historii tego ważnego miejsca, ale także do refleksji nad dziedzictwem II wojny światowej i jej wpływem na współczesną tożsamość mieszkańców Lublina.

Spacer z przewodnikiem „Wojenne historie Bronowic” to szansa na głębsze zrozumienie historii Lublina i regionu, a także przypomnienie o tragicznych losach Żydów, którzy zostali deportowani do obozów pracy i gett. Udział w tym wydarzeniu to również hołd dla ofiar II wojny światowej oraz sposób na przekazanie pamięci o nich młodszym pokoleniom.

1 / 1
DO POBRANIA: |