Maj w Domu Kuncewiczów - opowieść o sztuce, pasji i niezwykłych spotkaniach

Maj to czas, kiedy Kazimierz Dolny budzi się do życia w pełni - w kwiatach, zapachu lessowych wąwozów, ale i w dźwiękach, obrazach i opowieściach. W Domu Kuncewiczów, miejscu przesiąkniętym literaturą i sztuką, majowe wydarzenia splecione są z historiami ludzi, których połączyła pasja i miłość do tego wyjątkowego zakątka nad Wisłą.

W Domu Kuncewiczów, miejscu przesiąkniętym literaturą i sztuką, majowe wydarzenia splecione są z historiami ludzi, których połączyła pasja i miłość do tego wyjątkowego zakątka nad Wisłą.

Papierowe cuda i historia pewnej znajomości – 2 maja, godz. 13.00

Tego dnia organizatorzy zapraszają na spotkanie z Katarzyną Senkowską – autorką niezwykłych makiet Kazimierza, które zachwycają precyzją i sercem, jakie zostało w nie włożone. Jej pierwsze dzieło – makieta kazimierskiego rynku – została wypatrzona trzy lata temu w mediach społecznościowych. Tak zaczęła się znajomość, która szybko przerodziła się w przyjaźń. Z czasem pojawiły się kolejne prace: kamieniczki z ulicy Senatorskiej i willa Pod Wiewiórką oraz Dom Kuncewiczów w miniaturze. Wnętrza muzeum stały się przestrzenią, gdzie spotkały się dwie rzeczywistości – ta rzeczywista i ta z papieru, misternie zbudowana z miłości do miejsca. W czasie spotkania uczestnicy porozmawiają z autorką o tym, jak tworzy swoje maleńkie światy i dlaczego Kazimierz jest jej miejscem na ziemi. Wstęp wolny.

Święte obrazy i duch tradycji – 3 i 4 maja

W pierwszy majowy weekend Dom Kuncewiczów stanie się pracownią ikon. Pod okiem Anny Syty – historyczki sztuki, ikonopisarki i malarki – uczestnicy warsztatów zanurzą się w świat dawnej duchowości i artystycznej precyzji. Praca z temperą żółtkową, złotem, naturalnymi pigmentami to coś więcej niż nauka malowania – to spotkanie z sacrum. Anna Syta, artystka związana z Lublinem, to osoba o bogatej drodze twórczej – od fotografii, przez akwarele, aż po ikonopisarstwo. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i kościołach w kraju i za granicą. Warsztaty są płatne, obowiązują zapisy: www.ikonysyta.pl.

Dwoje artystów, jedno miejsce – 10 maja, godz. 13.00

Wystawa „Połączył ich Kazimierz” to historia dwóch wrażliwych dusz: Hanny Król i Waldemara „Diabła” Wojczakowskiego. To właśnie tu, w Kazimierzu Dolnym, ich artystyczne drogi się przecięły. Ona – zafascynowana pastelami i portretem, malująca kwiaty i pejzaże z miękkością i czułością. On – artysta związany z Kazimierzem od lat 70., tworzący setki akwareli, które uchwyciły znikający krajobraz polskiej wsi. Wystawa zorganizowana we współpracy z Kazimierską Konfraternią Sztuki to hołd dla piękna i dla miejsc, które inspirują. Dla Kazimierza – który łączy.

Weekend z Panem Samochodzikiem – 17 i 18 maja

W przededniu Nocy Muzeów organizatorzy zapraszają na weekend z nutą przygody. W sobotę 17 maja uczestnicy poniekąd przeniosą się do świata książek Zbigniewa Nienackiego i jego słynnego bohatera – Pana Samochodzika.

Już o 10.30 rozpocznie się spacer śladami Pana Tomasza. Trasa – przygotowana przez Stowarzyszenie Aktywnie w Krainie Lessowych Wąwozów – poprowadzi uczestników wydarzenia przez malownicze zaułki Kazimierza i miejsca związane z historią i literaturą. Nie zabraknie oczywiście willi Pod Wiewiórką.

O 14.00 zaś można się wybrać do Salonu Literackiego Ewy Hadrian na spotkanie z Piotrem Łopuszańskim – znawcą twórczości Nienackiego, dziennikarzem i pisarzem. Porozmawiamy o fenomenie Pana Samochodzika – postaci, która od lat pobudza wyobraźnię młodych (i nieco starszych) czytelników.

Na zakończenie dnia – koncert chóru Beliniacy o godz. 15.00, na tarasie muzeum oraz niespodziankowy seans filmowy o 17.00.

Średniowieczne wspomnienie – 18 maja

W niedzielę 18 maja Dom Kuncewiczów przeniesie się w czasy Bolesława Chrobrego. W plenerowej Galerii Pod Różą zaprezentujemy wystawę fotografii z marcowo-kwietniowej akcji „Żywy Obraz”, podczas której wspólnie z mieszkańcami i gośćmi muzeum odtwarzaliśmy scenę spotkania Chrobrego z Ottonem III – według słynnego obrazu Bractwa św. Łukasza, namalowanego właśnie w Kazimierzu. Wernisaż będzie nie tylko okazją do obejrzenia prac, ale i do zabawy – udostępnimy stroje historyczne wykorzystane w rekonstrukcji, każdy będzie mógł przymierzyć kostium i zrobić sobie zdjęcie w średniowiecznym stylu.

A o 15.00 na tarasie willi Pod Wiewiórką, zabrzmi muzyka zespołu Dwa Księżyce Sławomira Doraczyńskiego – delikatna, nastrojowa, idealna na zakończenie pełnego wrażeń weekendu.

Wszystkie wydarzenia – z wyjątkiem warsztatów ikonopisania – są bezpłatne. Organizatorzy zapraszają do Domu Kuncewiczów – miejsca, gdzie przeszłość spotyka się ze współczesnością, a maj staje się opowieścią o ludziach, którzy tworzą z pasją i dla których Kazimierz Dolny jest czymś więcej niż tylko punktem na mapie.

« 1 »
DO POBRANIA: |