W sobotę 10 maja w hali C Targów Lublin przy ul. Dworcowej 11 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie religijne, gromadzące ok. 7 tys. członków Drogi Neokatechumenalnej z całej Polski.
Spotkanie potrwa od godz. 11 do 14 i będzie miało charakter liturgiczno-powołaniowy. W uroczystości udział zapowiedzieli abp Stanisław Budzik, biskupi pomocniczy z Lublina oraz hierarchowie z innych diecezji. Centralnym punktem programu będzie liturgia słowa, podczas której młodzi mężczyźni będą wzywani do rozważenia powołania kapłańskiego, kobiety - do życia zakonnego, a całe rodziny - do zaangażowania w misje. Spotkanie zakończy się wykonaniem fragmentu symfonii "Cierpienie niewinnych" pt. "Resurrexit" autorstwa Kiko Argüello, inicjatora Drogi Neokatechumenalnej.
- Lublin zajmuje wyjątkowe miejsce w historii Drogi Neokatechumenalnej w Polsce. To właśnie tutaj w marcu 1975 r. rozpoczęła się jej misja ewangelizacyjna, z której idea ta rozprzestrzeniła się na inne polskie diecezje. W mieście nad Bystrzycą powstały pierwsze wspólnoty, a seminaria Redemptoris Mater, powiązane z Drogą, stały się ważnym miejscem formacji kapłańskiej - mówi ks. Sławomir Laskowski, duszpasterz Drogi Neokatechumenalnej w archidiecezji lubelskiej.
Nieprzypadkowo więc to właśnie Lublin w czerwcu 2013 r. gościł Kiko Argüello. 25 czerwca na pl. Zamkowym wykonano jego symfonię "Cierpienie niewinnych", a dzień później Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uhonorował go tytułem doktora honoris causa w uznaniu za wkład w nową ewangelizację i zaangażowanie w dialog międzykulturowy oraz międzyreligijny.
Droga Neokatechumenalna to międzynarodowy ruch w Kościele katolickim, powstały w Hiszpanii w latach 60. XX w. z inicjatywy Kiko Argüello i Carmen Hernández. Celem Drogi jest pogłębienie wiary dorosłych ochrzczonych oraz formacja misyjna rodzin i wspólnot. Od samego początku wspólnoty Drogi wyróżniają się liturgiczną intensywnością, długoterminową formacją i silnym zaangażowaniem misyjnym - zarówno lokalnie, jak i globalnie.
Ruch zyskał szczególne uznanie kolejnych papieży, którzy widzieli w nim narzędzie nowej ewangelizacji, szczególnie w krajach zlaicyzowanych. Na całym świecie powstało ponad 100 seminariów Redemptoris Mater, a tysiące rodzin wyruszyły w misje ad gentes.
- Sobotnie spotkanie nie tylko przypomni o korzeniach Drogi Neokatechumenalnej w Polsce, ale będzie także wydarzeniem otwartym na przyszłość - okazją do rozeznania powołań oraz odnowienia misyjnego ducha wspólnot - dodaje ks. Laskowski.
Symboliczne wykonanie utworu "Resurrexit" na zakończenie ma być przesłaniem nadziei i zmartwychwstania - duchowego odrodzenia nie tylko dla uczestników, ale i dla całego Kościoła.
(obraz) |