W wyjątkowej atmosferze duchowej i wspólnotowej modlitwy parafia, która miała zaszczyt gościć św. Jana Pawła II 9 czerwca 1987 roku, przygotowuje się do obchodów dwóch niezwykle istotnych wydarzeń.
Już 18 maja w Sanktuarium Świętej Rodziny będzie sprawowana Msza Święta dziękczynna, która upamiętni nie tylko 105. rocznicę urodzin papieża Polaka, ale również zbiegnie się z inauguracją pontyfikatu nowego papieża - Leona XV.
- Każda rocznica związana z Janem Pawłem II jest obchodzona uroczyście, a nadchodzące wydarzenie ma wyjątkowy charakter. Nasz kościół jest wyjątkowy dlatego, że przypomina nam wizytę Jana Pawła II w naszej parafii 9 czerwca 1987 roku. Tego dnia będzie celebrowana Msza Święta dziękczynna za wstawiennictwem Jana Pawła II, w której modlić się będziemy w intencji papieża Leona XIV, którego intronizacja jest zaplanowana na ten sam dzień - podkreśla ks. prał. Tadeusz Pajurek, kustosz sanktuarium.
Mszy Świętej przewodniczyć będzie abp Stanisław Wielgus. Po liturgii nastąpi wyjątkowe wydarzenie artystyczne - koncert pt. „Pieśń o Bogu ukrytym” w wykonaniu Marcina Stycznia z zespołem. Koncert oparty na poezji Karola Wojtyły, stanie się swoistym hołdem dla duchowego i kulturowego dziedzictwa Jana Pawła II. Równocześnie w kościele zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona papieżowi Polakowi, przygotowana przez stowarzyszenie Civitas Christiana przy współpracy z biblioteką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ekspozycja, dostępna od piątku, zostanie uroczyście otwarta podczas koncertu.
- Chcemy przypomnieć twórczość Jana Pawła II, jego dziedzictwo. [...] I to, z czym Jan Paweł II przyszedł do Watykanu - dziedzictwo polskiej kultury, polskiej ziemi - zostanie przypomniane - zaznacza ks. T. Pajurek.
Poezja Karola Wojtyły ukazuje jego głęboką duchowość, wrażliwość i zdolność zadawania fundamentalnych pytań o sens życia, Boga i człowieka. To właśnie w jego utworach lirycznych odnaleźć można początek myśli, które jako papież rozwijał w swym nauczaniu.
Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie ma być nie tylko dniem wspomnień, ale również inspiracją do budowania przyszłości na wartościach, które głosił św. Jan Paweł II.
Wspominając dziedzictwo papieża Polaka, nie sposób pominąć jego historyczną wizytę w Lublinie 9 czerwca 1987 roku. Była to jedna z najważniejszych chwil w dziejach miasta i lokalnego Kościoła. W ramach III pielgrzymki do Ojczyzny Jan Paweł II odwiedził Katolicki Uniwersytet Lubelski, z którym był związany jako wykładowca filozofii i etyki. To właśnie tam, przez ponad 20 lat, formował kolejne pokolenia studentów, wprowadzając ich w świat myśli chrześcijańskiej.
Podczas wizyty w Lublinie papież przewodniczył Mszy Świętej, w której uczestniczyły tysiące wiernych. W swoim przemówieniu poruszył temat godności pracy ludzkiej i społecznej roli uniwersytetu, a jego słowa głęboko zapadły w serca mieszkańców regionu. To wydarzenie do dziś pozostaje symbolem obecności świętego wśród ludzi, z którymi łączyły go nie tylko więzy duchowe, ale i naukowe.
Podczas uroczystej celebry Ojciec Święty dokonał święceń kapłańskich, a na zakończenie skierował kilka słów podziękowania za gościnę, adresowanych do biskupa lubelskiego, władz miasta, duchowieństwa i zgromadzonych na placu wiernych.
- Raduję się, że znowu mogę być w tym mieście, z którym pozostawałem związany przez szereg lat pracy na katolickim uniwersytecie. [...] Ileż to wspomnień historycznych przychodzi na myśl, gdy jestem w mieście, w którym chrześcijaństwo ma tysiąc lat tradycji, w mieście, które było miejscem unii Polski z Litwą w roku 1569, w mieście, które przeżyło tyle wojen, najazdów i zniszczeń. Ich symbolem jest Majdanek, gdzie miałem okazję zatrzymać się dziś rano z głębokim przejęciem. Wyrażam radość, że Lublin żyje, że rozwija się; powstają w nim nowe dzielnice i nowe kościoły. Wyrażam radość, że jest miastem pięciu wyższych uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Akademii Medycznej, Akademii Rolniczej i Politechniki - powiedział wówczas Jan Paweł II.
Wizyta z 1987 roku to nie tylko ważny moment w historii Kościoła lokalnego, ale także żywa pamiątka obecności świętości w codziennym życiu. Pamiątka, którą obecne pokolenia mają obowiązek pielęgnować i przekazywać dalej.
Msza Święta w niedzielę, 18 maja, pod przewodnictwem abp. S. Wielgusa będzie sprawowana o 18.00. Po zakończonej modlitwie w kościele odbędzie się koncert papieski „Pieśń o Bogu ukrytym”. Wydarzenie jest bezpłatne.
(obraz) |