Wielkanoc 2020 roku była inna niż wszystkie. Właśnie o tym czasie z perspektywy Baranka Wielkanocnego opowiada w swojej książce dla dzieci Bernadetta Juras.
Zostaliśmy zamknięci w domach, niemożliwy był udział w Triduum w kościele, nie można było święcić pokarmów. Epidemia Covid-19 położyła się cieniem na codziennym życiu ludzi. Do tego czasu nawiązuje książka Bernadetty Juras zatytułowana „Baranek z wielkanocnego koszyka”.
- Tamte wydarzenia zrobiły na mnie wielkie wrażenie, zresztą nie tylko ja doświadczyłam izolacji, lęku, niepewności. Z perspektywy czasu tamto doświadczenie wiele mnie nauczyło. To właśnie ono zainspirowało mnie do napisania książki dla dzieci o baranki wielkanocnym, który nie mógł świętować Wielkanocy - mówi autorka książki.
Pandemia uświadomiła nam, jakimi byliśmy szczęściarzami, mogąc normalnie funkcjonować. Mimo różnego rodzaju utrudnień, obostrzeń, zakazów, potrzebowaliśmy wiosną 2020, jak co roku, tej radości i nadziei, jaką niosą ze sobą obchody świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
- Jak się okazuje nie tylko my, ludzie, czekaliśmy na ten wyjątkowy czas. Bernadetta Juras pokazuje Święta 2020 roku z perspektywy głównego ich bohatera, jakim niewątpliwie jest Baranek. Bez niego nie wyobrażamy sobie przecież wielkanocnego koszyczka. Baranek z opowiastki pokazuje czytelnikom, jak wielką wartość mają dla niego święta, jak powinno się je przeżywać i czym różniły się od innych te z roku pandemii. Doświadczając jego początkowego smutku, rozczarowania, konsternacji, a potem obserwując zmagania związane z przygotowywaniem się do Świąt, potrzebą utrzymania w sobie ich niepowtarzalnego klimatu, i wiarą w to, że nadejdzie lepszy czas, zaczynamy odczuwać do niego sympatię, staje się nam bliższy, prowokując do myślenia nad znaczeniem tradycji oraz doceniania możliwości normalnego, beztroskiego świętowania w gronie bliskich - napisała w recenzji książki dr hab. Magdalena Marzec-Jóźwicka z katedry Edukacji Polonistycznej i Medialnej Instytut Literaturoznawstwa Wydział Nauk Humanistycznych KUL.
Opowiastka Bernadetty Juras uświadamia, że trudna, inna niż zwykle rzeczywistość, zaburzająca ustalony porządek rzeczy, jest przygnębiająca dla wszelkich stworzeń Bożych. Każda trudna sytuacja, jak się jednak okazuje, ma swój kres: wielkanocny Baranek trafia tam, gdzie jego miejsce, czyli do kościoła, obwieszczając całemu światu radość, jaką było zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i dając nadzieję na nową, lepszą przyszłość. - To lektura dla najmłodszych, która uczy empatii i wrażliwości. Warto ją czytać całą rodziną, a jej lektura może stać się początkiem rozmów o ważnych sprawach w życiu - podkreśla autorka.
Ilustracje do książki przygotowała Wiktoria Rzążewska, powstało także słuchowisko zrealizowane przez Justynę Reczeniedi.