Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela KUL we współpracy z Wydawnictwem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wydało wyjątkową publikację – „Wybór pism” autorstwa Abrahama Joshuy Heschela, jednego z najwybitniejszych myślicieli religijnych XX wieku.
Publikacja zatytułowana „Essential Writings” została przygotowana przez prof. Susannah Heschel, córkę patrona Centrum, która nie tylko dokonała selekcji tekstów, lecz również opatrzyła je osobistym i merytorycznym wstępem.
„Książkę tę dedykuję ukochanym i oddanym siostrzeńcom mojego ojca […] które są kontynuatorkami świetności i szlachetności rodziny Heschel” – napisała prof. Heschel, podkreślając rodzinny i duchowy wymiar publikacji.
Wybór tekstów stanowi fascynującą podróż po myśli teologicznej, etycznej i duchowej A.J. Heschela. Znalazły się tu zarówno znane wcześniej eseje, jak i zapiski nigdy wcześniej niepublikowane – odręczne notatki odnalezione po latach w prywatnych archiwach. Jak podkreśla Susannah Heschel, są to „prawdziwe skarby wnikliwej wiedzy”.
W publikacji odnajdujemy refleksje na temat wojny, modlitwy, dialogu międzyreligijnego, życia duchowego oraz relacji między Bogiem a człowiekiem. Teksty te są świadectwem głębokiej religijności, ale też otwartości i dialogu, które stanowiły istotę działalności Heschela.
Szczególne miejsce zajmują teksty dotyczące relacji chrześcijańsko-żydowskich. Heschel, który odegrał kluczową rolę w dialogu z Kościołem katolickim, był zaangażowany w prace II Soboru Watykańskiego i wpłynął na kształt deklaracji Nostra aetate, dotyczącej relacji Kościoła z religiami niechrześcijańskimi. Jego spotkania z papieżem Pawłem VI i przedstawicielami Watykanu stanowiły przełom w międzyreligijnym zbliżeniu.
„Ojciec nigdy nie traktował chrześcijańskich badaczy tekstów żydowskich protekcjonalnie […]. Szukał tematów, które nas jednoczą, a nie dzielą” – wspomina Susannah Heschel.
Heschel pozostaje jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej teologii. Wypracowana przez niego „depth theology” (teologia głębi) wywarła znaczący wpływ na teologów żydowskich i chrześcijańskich na całym świecie. Jego twórczość to nie tylko teologia – to także antropologia i poezja duchowa.
„Uczciwość, autentyczność, prawość bez miłości mogą prowadzić do ruiny innych ludzi, samego człowieka” – przypomina jedno z przesłań Heschela ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, dyrektor Centrum Heschela KUL oraz szef polskiej sekcji Radia Watykańskiego – Vatican News.
Publikacja „Wybór pism” wpisuje się w szerszą misję Centrum Heschela KUL – budowania relacji katolicko-żydowskich poprzez naukę, edukację i kulturę. Jak podkreśla ks. Rytel-Andrianik, jest to działanie o wymiarze międzynarodowym, które promuje zrozumienie i współpracę.
To kolejna pozycja w dorobku wydawniczym Centrum. Wcześniej ukazały się m.in. książki „Zabili nawet dzieci. Ulmowie, męczeńska rodzina, która pomagała Żydom” (M. Tulli, P. Rytel-Andrianik) oraz dwutomowa monografia „Ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej przez polskie duchowieństwo katolickie” autorstwa mec. Ryszarda Tyndorfa.
Książka dostępna jest bezpłatnie w repozytorium KUL: https://tiny.pl/3gnq1s-n.
(obraz) |