Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie stała się duchowym centrum archidiecezji, gromadząc kapłanów, wiernych oraz rodziny i przyjaciół Jubilatów, którzy obchodzili 50-lecie święceń kapłańskich.
Pół wieku temu, 5 czerwca 1975 roku, do święceń przystąpiło wówczas 29 diakonów, pochodzących z różnych części diecezji lubelskiej. Po 50 latach, 1 czerwca 2025 roku, posługi duszpasterskiej, kilku z nich ponownie spotkało się przy ołtarzu, by dziękować Bogu za dar powołania i wspólnie celebrować ten wyjątkowy Jubileusz.
Uroczystość w miejscu sercu bliskim
Wybór miejsca jubileuszowych obchodów nie był przypadkowy. Gospodarzem wydarzenia była parafia Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie, kierowana przez wiele lat przez ks. prał. Józefa Łukasza – jednego z głównych Jubilatów. Jego osoba i długoletnia posługa duszpasterska w tym miejscu uczyniły z tej parafii nie tylko lokalne centrum życia religijnego, ale również symbol kapłańskiej wierności, oddania i miłości do Kościoła.
Msza Święta dziękczynna i słowa wdzięczności
Centralnym punktem Jubileuszu była uroczysta Msza Święta dziękczynna, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej bp Artur Miziński. W wygłoszonej homilii podkreślił on, że kapłaństwo to nie zawód, ani tytuł, lecz całkowite oddanie się Chrystusowi i Jego ludowi: – Dziękujemy dziś za 50 lat waszej kapłańskiej drogi – naznaczonej modlitwą, cierpieniem, radością i pracą duszpasterską. Wasze świadectwo wiary pozostaje trwałym dziedzictwem dla młodszych pokoleń kapłanów i wiernych. Chrystusowe kapłaństwo – jak nas uczył św. Jan Paweł II – to dar, moc i tajemnica, w której uczestniczymy – mówił bp Miziński.
Zwracając uwagę na zdolności ks. prał. Józefa jako budowniczego obiektów sakralnych, bp. Miziński przypomniał wiernym jak wyglądała droga kapłańska Jubilata oraz gdzie posługiwał jako wikariusz i proboszcz, będąc zawsze opoką dla swoich parafian. Jubilat nie tylko wkładał całą swoją siłę w budowanie kościołów, ale także w rozwój duchowy wiernych. Jako pierwszy w archidiecezji lubelskiej rozpoczął na wiejskiej parafii wydawanie gazetki parafialnej „Jabłuszko”, aby następnie uskutecznić także druk gazetki dla dzieci pt. „Ogryzek”. Przez 11 lat kapłaństwa był związany z parafią w Jabłonnej. To właśnie tam wraz z parafianami na przestrzeni lat 1988–1995 wybudował kościół parafialny i plebanię, a także zorganizował duszpasterstwo parafialne. Od 1999 r. czcigodny Jubilat jest związany z parafią pw. Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie.
– Przez 19 lat był dziekanem Dekanatu Lublin-Południe. Pełnił wielorakie posługi w różnych gremiach: był m.in. członkiem Rady Kapłańskiej, Komisji Personalnej przy Arcybiskupie Józefie Życińskim. W uznaniu za zasługi ks. Józef w 2010 r. został odznaczony przez papieża Benedykta XVI godnością prałata. Należy podkreślić, że przez 50 lat swojego kapłaństwa, ks. Józef przez 38 lat zajmował się katechizacją dzieci i młodzieży. Swoją opieką otaczał także grupy parafialne. A w parafii Matki Bożej Fatimskiej wprowadził coroczną uroczystość Jubileuszu małżeństw. Także w tej parafii przyczynił się do przeprowadzenia wielu prac budowlanych i remontowych oraz modernizacji świątyni. To m.in. droga krzyżowa, ołtarze boczne, chrzcielnica, nowy wystrój prezbiterium, nowe organy czy umieszczenie płaskorzeźby Matki Bożej na ścianie frontowej kościoła, przeprowadził gruntowną modernizację instalacji elektrycznej oraz skomputeryzował kancelarię parafialną – wyliczał bp Miziński.
Homileta kierując słowa podziękowania w imieniu całej archidiecezji na ręce Jubilata, zwrócił uwagę na podejmowany trud posługi kapłańskiej, którą można zmierzyć wyłącznie miarą miłości.
– Wszędzie, gdzie posługiwał, budował, doradzał, wspierał i pracował panowała atmosfera miłości do Boga. Czcigodny Księże Jubilacie, gdy 50 lat temu Pan Ciebie powołał wcale nie ukrywał, że na drodze kapłańskiej nie jedno zaboli. Lecz się nie bałeś – zaufałeś Panu. Dzisiaj wszyscy dziękujemy Bogu za Twój dar kapłaństwa i Twoich kursowych kolegów – mówił bp Miziński.
Nie zabrakło łez wzruszenia, wspomnień, podziękowań od parafian z Jabłonnej, szkół znajdujących się na terenie parafii Matki Bożej Fatimskiej oraz od samych parafian, którzy w obecności Jubilata czują się jak w domu.
Kapłaństwo jako służba pokoleń
Kapłani, którzy obecnie posługują w par. pw. Matki Bożej Fatimskiej wręczyli Jubilatowi specjalne błogosławieństwo od Ojca Świętego Leona XIV.
– Twoje życie i posługa Księże Prałacie są dla nas świadectwem wierności Bogu i ludziom. Jesteś kapłanem słowa i sakramentu, ale przede wszystkim kapłanem z sercem – mówił ks. Wiesław Kosicki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej.
Obecnych było czterech kolegów kursowych ks. prał. Józefa, również świętujących swój Złoty Jubileusz: ks. Janusz Rzeźnik, ks. Tadeusz Pawlas, ks. Tomasz Rogowski, ks. Bogdan Staszczuk. Wszyscy oni przez dekady pełnili ważne funkcje duszpasterskie i administracyjne w archidiecezji, wychowując pokolenia wiernych, katechizując, udzielając sakramentów, towarzysząc ludziom w chwilach radości i trudnych doświadczeń, a także budując kolejne kościoły parafialne.
- Tyle wydarzeń, doświadczeń, trudności było przez te 50 lat. Przez całe swoje kapłaństwo starałem się wypełniać wolę Bożą poprzez różne formy posługi kapłańskiej i duszpasterskiej. Dziękuję za każdą modlitwę w mojej intencji, rodzicom i rodzinie za każde wsparcie i dar życia, dziękuję za wychowanie i pozwolenie odkrycia swojego powołania do kapłaństwa. Cieszę się i jestem wdzięczny kolegom z roku święceń. Przez 6 lat naszych studiów w seminarium wspólnie przygotowywaliśmy się do posługi kapłańskiej, a później przez spotkania, dyskusje, rozmowy, dzielenie się doświadczeniami wspieraliśmy się w posłudze duszpasterskiej – mówił na zakończenie ks. prał. Józef Łukasz.
5 czerwca 1975 r. w katedrze lubelskiej bp Bolesław Pylak wyświęcił 29 nowych kapłanów. Siedmiu z nich na przestrzeni ostatnich lat odeszło do Domu Ojca. Złoty jubileusz kapłaństwa to nie tylko wspomnienie przeszłości, lecz także wezwanie do modlitwy o nowe i święte powołania. Wielu młodych ludzi obecnych podczas uroczystości mogło zobaczyć w kapłanach wzór, że warto poświęcić życie dla większych wartości. Uroczystości jubileuszowe zakończyły się uroczystym błogosławieństwem dla wszystkich wiernych zgromadzonych w świątyni.
Więcej w "Gościu Lubelskim" nr 23/2025 na 8 czerwca.
(obraz) |