Jak skutecznie wykrywać materiały wybuchowe? Co robić w sytuacjach kryzysowych - tych codziennych i tych najbardziej ekstremalnych? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy IV Dni Bezpieczeństwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Jak rozumieć współczesne wyzwania geopolityczne i co możemy zrobić dla bezpieczeństwa państwa jako obywatele? Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadziła ekspertów wojskowych, przedstawicieli służb mundurowych oraz studentów i pracowników uczelni. Wydarzenie, zorganizowane przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji, Dział BHP oraz Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego, miało podnieć świadomość na temat zagrożeń i kształtować odpowiedzialne postawy obywatelskie.
Szczególnym punktem programu było spotkanie z gen. dyw. w stanie spoczynku Leonem Komornickim, byłym szefem Inspektoratu Szkolenia i zastępcą szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych RP. W swojej analizie generał przedstawił zmieniający się układ sił w świecie. - Dzisiaj mamy nowy układ sił przestrzeni geopolitycznej - 2 + 2. Dwa supermocarstwa - Chiny i Stany Zjednoczone - oraz dwa mocarstwa - Rosja i Indie - mówił gen. Komornicki. - Europa, kierując się chciwością, robiła interesy z Rosją, zapominając o strategicznym sojuszu z USA. To błąd, który dziś kosztuje bezpieczeństwo - dodał.
Generał wskazał także na zagrożenia płynące z agresywnej polityki Rosji i potrzebę strategicznego myślenia w kontekście historii i geopolitycznego położenia Polski.
Umowa z WCR - wspólna misja na rzecz bezpieczeństwa
Kolejnym istotnym elementem wydarzenia było podpisanie porozumienia o współpracy między KUL a Wojskowym Centrum Rekrutacji. Umowę sygnowali rektor uczelni ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz szef WCR ppłk Piotr Szczepaniuk.
- Bezpieczeństwo to nie tylko wojsko, ale również zawody medyczne czy służby cywilne. Wszystkie te obszary są kluczowe w sytuacjach kryzysowych - podkreślał ppłk Szczepaniuk. - Chcemy promować różne formy służby i zachęcać młodych ludzi do aktywnego włączania się w działania na rzecz bezpieczeństwa - dodał.
Porozumienie zakłada m.in. organizację praktyk dla studentów, szczególnie kierunku bezpieczeństwo narodowe, oraz wspólne inicjatywy edukacyjne i naukowe, promujące wartości patriotyczne.
- Przed nami świetlana droga, aby podejmować jeszcze więcej dobrych działań - dodał ks. prof. Kalinowski, dziękując za dotychczasową współpracę.
Praktyczne umiejętności i nowoczesna technologia
Uczestnicy Dni Bezpieczeństwa mieli także okazję zdobyć praktyczne umiejętności podczas warsztatów medycznych prowadzonych przez Stowarzyszenie "Legia Akademicka". Uczyli się m.in., jak udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach codziennych i kryzysowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prelekcje, w tym wystąpienie policyjnej negocjatorki podinsp. w st. sp. Dolores Opryńskiej, która przybliżyła zebranym rolę negocjatora w sytuacjach zagrożenia.
Na terenie uczelni stanęły także stoiska informacyjne i ekspozycje służb mundurowych, takich jak ABW, WCR, policja i KAS. Prezentowano nowoczesny sprzęt wykorzystywany w działaniach prewencyjnych, m.in. urządzenia do wykrywania śladowych ilości materiałów wybuchowych oraz symulatory jazdy wyścigowej wykorzystywane w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa drogowego.
IV Dni Bezpieczeństwa na KUL pokazały, że temat bezpieczeństwa nie ogranicza się tylko do wojska czy sytuacji wyjątkowych. To sprawa każdego obywatela, każdej instytucji, a przede wszystkim - przyszłości naszego kraju. Połączenie teorii z praktyką, refleksji strategicznej z warsztatem umiejętności to model edukacji, który może realnie zwiększyć odporność społeczną.
(obraz) |