W Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS trwa właśnie letni kurs języka i kultury polskiej. Na tegoroczną edycję przyjechało do Lublina 78 studentów i nauczycieli akademickich z 32 krajów świata.
Uniwersytet odwiedzili przedstawiciele takich państw jak: Argentyna, Azerbejdżan, Belgia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Czechy, Filipiny, Grecja, Holandia, Islandia, Jordania, Kanada, Kenia, Kirgistan, Macedonia, Maroko, Niemcy, Palestyna, Rumunia, Słowacja, Serbia, Szwecja, Tanzania, Tunezja, Turcja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania i Zambia.
Od lat Letnia Szkoła Języka Polskiego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do Lublina przyjeżdżają ludzie z całego świata. Wśród nich są tacy, którzy mają polskie korzenie, ale i tacy, którzy po prostu interesują się językiem i kulturą naszego kraju.
- Trzytygodniowy program kursu obejmuje intensywną naukę języka polskiego na zajęciach - lektoratach. Lekcje odbywają się w mniejszych grupach, których skład został ustalony na podstawie stopnia znajomości języka polskiego uczestników. Słuchacze uczestniczą także w wykładach m.in. z historii Polski, literatury oraz kultury, które odbywają się zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Ponadto uczestnicy kursu biorą udział w projekcjach filmowych, spotkaniach wokalno-tanecznych oraz warsztatach tłumaczeniowych i fonetycznych - wyjaśnia Anna Dunin-Dudkowska, prof. UMCS .
Pobyt w Lublinie to nie tylko nauka, ale i bogaty program turystyczno-kulturalny. W czasie wolnym od zajęć cudzoziemcy chętnie korzystają z oferty kulturalnej Lublina, oglądając m.in. pokazy fontann multimedialnych na placu Litewskim, uczestnicząc w Lubelskich Spotkaniach Folklorystycznych czy plenerowych pokazach filmowych. W weekendy zwiedzają Lublin oraz inne miasta regionu. Program turystyczny obejmuje m.in. spacer po lubelskim Starym Mieście, zwiedzanie Muzeum Narodowego, Państwowego Muzeum na Majdanku, Ogrodu Botanicznego, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz wycieczki do Kazimierza, Kozłówki, Zamościa i Zwierzyńca.