W chełmskich uroczystościach upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej uczestniczył prezydent elekt Karol Nawrocki.
Tak uczymy szacunku do człowieka następne pokolenia. Pamięć jest naszym obowiązkiem. Chełm leży bezpośrednio przy granicy z Ukrainą, tu mieszkają jeszcze ci, co pamiętają Krwawą Niedzielę. W mieście powstaje Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Centrum Prawdy i Pojednania.
Co roku w sposób wyjątkowy obchodzone są Dni Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Tegoroczne uroczystości upamiętnienia 82. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu trwały trzy dni. Na całe wydarzenie składały się uroczysta Msza św. w bazylice Narodzenie NMP w intencji ofiar rzezi, w której uczestniczył prezydent elekt dr Karol Nawrocki, marsz pamięci, koncert "Pieśnie Pustych Nocy" Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego, III Bieg Pamięci Wołynia, promocja wydawnictwa "Ewidencja uchodźców z Wołynia przebywających na terenie gminy miejskiej w Chełmie", spotkanie z rodzinami ofiar rzezi wołyńskiej. Była też projekcja filmu "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.
Do wydarzeń organizowanych przez Miasto Chełm dołączyło Stowarzyszenie "Pamięć i Nadzieja". To oni byli inicjatorami Mszy św. i spotkania przy Piecie Wołyńskiej na Skwerze im. 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Chełmie.
Uroczystości odbyły się w szczególnym czasie, kiedy przypada 260. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Chełmskiej. Maryja na Górze Chełmskiej od wieków otaczana jest szczególnym kultem i czcią wiernych Chełma i okolic. Przed tym wizerunkiem modlili się m.in. król Jan Kazimierz oraz naczelnik Tadeusz Kościuszko. Tu podczas uroczystej Mszy św. prezydent elekt Karol Nawrocki został zawierzony opiece Matki Boskiej Chełmskiej i otrzymał ikonę chełmskiej Bogurodzicy.
Podczas uroczystości patriotycznych zwrócił się do ambasadora Ukrainy w Polsce Vasyla Bodnara i do prezydenta Ukrainy, prosił stanowczo o pełnoskalowe ekshumacje pomordowanych.
W odpowiedzi Ambasador Ukrainy w Polsce Vasyl Bodnar przeprosił za tę zbrodnię.
- To ważny gest, za który jestem wdzięczny. Tak, jak wielokrotnie mówiłem, szczególnie podczas bezpośrednich rozmów ze stroną ukraińską, do prawdziwego pojednania może dojść tylko w prawdzie. Nie da się bez niej zbudować trwałych, uczciwych relacji, a przede wszystkim nie zabliźnią się rany - mówił prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek.
Na uroczystości licznie przybyły władze państwowe, wojewódzkie, służby mundurowe, poczty sztandarowe, harcerze, rodziny wołyńskie, rodziny kresowe, duchowieństwo i mieszkańcy miasta.