Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Co kryje się za murami?

Mało kto wie, że fundatorkami lubelskiego seminarium były kobiety. Pierwszą z nich była barokowa poetka - Anna Zbąska, drugą - Jadwiga Niemyska, właścicielka majątku w Dysie.

Podczas konferencji prasowej zwołanej w lubelskim seminarium ks. rektor dr Marek Słomka przedstawił program obchodów Roku Jubileuszowego. Zaprosił na cotygodniowe Msze św. do kościoła seminaryjnego przy ul. Wyszyńskiego 6 w Lublinie. Będą one sprawowane w każdą niedzielę o godzinie 11.30. Specyfiką tych Mszy św. będzie to, że po raz pierwszy będą mogli w niej uczestniczyć na taką skalę wierni świeccy. Do tej pory kościół służył jedynie klerykom i wychowawcom, a nabożeństwa miały charakter zamknięty. Na czas obchodów Roku Jubileuszowego Stolica Apostolska przewidziała udzielanie wiernym odpustów. Ks. Słomka zaprezentował dekrety nadesłane na tę okoliczność z Penitencjarii Apostolskiej. Nie zabrakło z jego strony słów wdzięczności wobec dawnych i współczesnych fundatorów i dobrodziejów seminarium.

Początki Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie należy łączyć z przybyciem do miasta księży ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego à Paulo. Zakon ten, założony w pierwszej połowie XVII wieku we Francji, zgodnie z myślą założyciela, zajął się organizowaniem diecezjalnych seminariów duchownych i przygotowywaniem młodych kapłanów do pracy duszpasterskiej. W 1698 roku Anna Zbąska, podkomorzyna lubelska uczyniła fundację dla księży misjonarzy w postaci majątku Maciejowice, a w roku 1700 przekazała 26000 zł z myślą o założeniu domu zakonnego w Lublinie. W tym celu zakupiono położoną na przedmieściu lubelskim kamienicę murowaną, zwaną Suchorabską, wraz z budynkami gospodarczymi i ogrodem. W latach 1701-1714, dzięki licznym fundacjom okolicznej szlachty, zwłaszcza zaś Jadwigi Niemyskiej, właścicielki Dysa, uznawanej za właściwą fundatorkę seminarium, zgromadzono potrzebne środki, w oparciu o które 8 października 1714 roku biskup krakowski Kazimierz Łubieński erygował w Lublinie, w budynkach zakonnych, diecezjalne seminarium pod zarządem księży misjonarzy. Fundacja przewidywała obowiązek kształcenia trzech kleryków.

Obecnie Seminarium Duchowne kształci i formuje wielu kandydatów do kapłaństwa. Przez trzysta lat wydało wybitnych kapłanów i uczonych, którzy pracują w kraju i za granicą. W niedziele odbędą się oficjalne uroczystości rozpoczynające Rok Jubileuszowy w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika. - Przez cały Rok Jubileuszowy w całej archidiecezji trwać będzie "Powołaniowy Szlak Modlitwy" jako most łączący parafie z naszym seminarium. W każdą niedzielę inna parafia będzie się modlić za nas, a my - klerycy i wychowawcy - za konkretną wspólnotę parafialną - powiedział ks. prefekt Paweł Bartoszewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy