Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jak zrobić karierę?

Wiadomo, że każdy młody chciałby mieć atrakcyjną pracę. Najlepiej taką, by w krótkim czasie zrobić błyskotliwą karierę. Sprawa jednak prosta nie jest. Szanse na spełnienie takich marzeń mieli ci, którzy przyszli na Dni Kariery na UMCS.

Anna studiuje ekonomię. Jest na III roku i uważa, że to najwyższy czas zadbać o swoją karierę.

- Na zdobycie dobrej pracy po ukończeniu studiów mogę nie mieć szans, jeśli teraz się do tego nie przygotuję. Oznacza to, że muszę przez najbliższe dwa lata rozejrzeć się na rynku pracy i wybrać kilka miejsc, gdzie chciałabym pracować. Jak się zdecyduję, powinnam tam pójść i zapytać o możliwość odbycia praktyk lub zostania wolontariuszem. W ten sposób dam się poznać i sama z bliska zobaczę, czy instytucja, którą wybrałam jest rzeczywiście tą, w której chcę pracować - mówi Anna.

To bardzo dobre podejście do zapewnienia sobie ciekawej pracy, a tym samym do startu kariery. Jednak podobne podejście do swojej przyszłości ma stosunkowo mało studentów.

- Wielu młodych ludzi traktuje studia jak czas zabawy, zdobywania przyjaciół, podróży. O poszukiwaniu pracy zaczynają myśleć dopiero na V roku. Rzeczywistość jest taka, że wtedy bierze się to, co jest, jeśli w ogóle jest. Dlatego dni kariery, kiedy uświadamiamy młodym ludziom, że o swoją zawodową przyszłość warto zadbać nieco wcześniej, są bardzo potrzebne - przekonuje Arkadiusz Wrona zajmujący się doradztwem zawodowym.

Od kilku lat uczelnie organizują możliwość zapoznania się z ofertami dostępnymi na rynku pracy oraz zapraszają na warsztaty poświęcone autoprezentacji, pisaniu odpowiednich listów motywacyjnych, dobrego przedstawienia się w cv. Tak było i na UMCS, gdzie na Wydziale Ekonomii zorganizowano Dni Kariery. Wielu młodych z tego korzysta.

- Myślę o założeniu własnej firmy. Chciałbym zająć się reklamą, może kiedyś mieć własną agencję. Jestem na dniach kariery, bo mogę się tu dowiedzieć, jak zacząć, co muszę zrobić, by firma ruszyła, jakie formalności się z tym wiążą, jakie opłaty i inne niezbędne rzeczy. Oczywiście, to wszystko można znaleźć w internecie, ale jednak nie ma to jak rozmowa na żywo ze specjalistą, który się na tym zna, zwróci uwagę na różne możliwości, kruczki prawne i pułapki, jakie czekają na początkujący - mówi Mateusz Piernat.

Ci, którzy przegapili Dni Kariery mogą się zgłaszać po podobne porady do studenckich Biur Karier lub do doradców zawodowych w Urzędzie Pracy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy