Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wielkie nazwiska i lokalni artyści

Ponad sto prac na papierze z kolekcji muzealnej KUL trafia już dziś na wystawę do Lubelskiego Zamku. To pierwsza spośród tegorocznych jubileuszowych wystaw w Muzeum Lubelskim.

W zeszłym roku Muzeum Lubelskie odwiedziło 230 tys. osób. Ponad 9 tys. dzieci wzięło udział w różnych inicjatywach, których autorem był dział edukacji muzeum. Pracownicy Muzeum Lubelskiego liczą, że w tym roku jeszcze więcej zarówno starszych jak i młodszych zawita w muzealne progi. 

Wystawa „Matejko, Chełmoński, Pankiewicz i inni. Akwarele, pastele, rysunki, i grafiki" ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II inauguruje kolejny rok wystawowy w Muzeum Lubelskim.

Wystawa prezentuje prace znakomitych polskich malarzy i rysowników oraz wybitnych grafików europejskich ze zbiorów artystycznych KUL.- Chcieliśmy tegoroczne wystawy jakoś wyjątkowo wybrzmiały w tym roku z racji jubileuszu 110 rocznicy powstania Muzeum Lubelskiego - mówi Katarzyna Mieczkowska - Czerniak dyrektor Muzeum Lubelskiego. - Jubileuszowym zaczynamy od wystawy ze zbiorów muzeum KUL,  natomiast następna wystawa poświęcona będzie twórczości Beksińskiego w oparciu o kolekcję muzeum w Sanoku. 

Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego została podzielona na dwie części. Pierwsza zostanie zaprezentowana w lutym a kolejna w marcu. - Na początku zaprezentujemy twórczość malarską Zdzisława Beksińskiego od lat 60 – tych do późnych jego grafik tworzonych komputerowo natomiast druga część będzie poświęcona fotografii Beksińskiego z lat 50 tych - wyjaśnia prof. Marcin Lachowski. 

W wakacje planowany jest duży przegląd prac Józefa Pankiewicza związany ze 150 rocznicą urodzin artysty, który urodził się w Lublinie. - Będziemy chcieli zaprosić artystów tworzących dzisiaj,  a odnoszących się do lekcji koloryzmu, którą zapoczątkował w polskiej historii sztuki właśnie Pankiewicz - informuje prof. Lachowski. 

Na koniec roku muzeum chce przygotować dużą wystawę związaną z jubileuszem, odwołująca się do środowiska lubelskich artystów i literatów. Będzie ona poświęcona lubelskiemu życiu artystycznemu pomiędzy 1955 a 1965 r. - Chcieliśmy tę wystawę pomyśleć jako wystawę intermedialną łączącą różne sposoby wypowiedzi – podkreśla Lachowski. 

Oprócz dużych wystaw, nie zabraknie także prezentacji, koncertów i wystaw artystów związanych z Lublinem a także projekcji w ramach kina zamkowego. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy