Nowy numer 13/2024 Archiwum

Spojrzenie na Starówkę

Mają po 10, 12 lat i robią zdjęcia z wielką pasją. Do tradycyjnej fotografii dołączają obróbkę cyfrową, co sprawia, że końcowy efekt może być wręcz magiczny.

Stare Miasto w Lublinie wciąż zadziwia swoim wyglądem rodowitych mieszkańców i turystów. Nic dziwnego, że jest chętnie fotografowane. Z okazji dwudziestolecia działalności Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej powstały dwie jubileuszowe wystawy. Obie ukazują lubelską Starówkę w postaci zdjęć wykonanych w tonacji czarno-białej, sepii lub w odcieniach jednej barwy. Wystawy "Na Starówce są ulice - wspomnienia" oraz "Stąd wiodła droga w przyszłość..."otwarto dziś w Galerii ACK UMCS "Chatka Żaka" (Lublin, ul. Radziszewskiego 16).

Prezentacja jest tym bardziej interesująca, że pokazuje zdjęcia Starego Miasta zarówno te wykonane 20 lat temu przez pierwszych uczestników warsztatów fotograficznych, jak i nowe zdjęcia zrobione przez młode pokolenie.

- Ku mojej radości i zaskoczeniu zgłaszają się do nas na zajęcia coraz młodsi uczestnicy. Większość z nich ma 10, 12 lat i wielki zapał do robienia zdjęć. To już bardzo dużo, jeśli dołożymy do tego umiejętności zdobywane na zajęciach, okazuje się, że wykonanie dobrego zdjęcia wcale nie jest takie trudne - mówi Anna Asyngier-Kozieł prowadząca Pracownię Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej.

Na  wystawach znajdują się prace fotograficzne wykonane w różnych technikach, począwszy od fotogenicznych obrazków, klasycznej fotografii analogowej, fotomontaży, pseudosolaryzacji, fotografii otworkowej, wprowadzeniu elementów luksografii i zastosowaniu różnych zabiegów w celu uzyskania efektów specjalnych w ciemni tradycyjnej, poprzez techniki mieszane i fotografię cyfrową, aż po fotografikę.

- Skupiliśmy się tylko na Starym Mieście, bo to najbardziej malownicza, wręcz magiczna część naszego miasta. Poza tym historia naszej pracowni związana jest ze Starym Miastem, gdzie od początku funkcjonujemy - mówi Anna Asyngier-Kozieł.

Dla każdego, kto przyjdzie oglądać zdjęcia, ciekawym doświadczeniem będzie porównanie zdjęć zrobionych w ciągu minionych dwóch dekad ze zdjęciami wykonanymi w tym roku.

Na wystawach łącznie znalazło się ponad 200 fotografii różnych autorów, które w Chatce Żaka będzie można oglądać przynajmniej przez dwa tygodnie.

- Po zakończeniu wystawy w Chatce Żaka spróbujemy ją pokazać w różnych innych miejscach Lublina - podkreślają organizatorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy