Nowy numer 13/2024 Archiwum

Powraca do lubelskiego "Gościa" i zaskakuje

Przed wyjazdem na studia zagraniczne prowadził w lubelskim "Gościu Niedzielnym" rubrykę zatytułowaną: "Okiem wikarego". Obecnie ks. dr Adam Jaszcz, osobisty sekretarz abp. Stanisława Budzika, będzie przybliżał ideę Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

Pierwszy felieton z cyklu: „Kongresowe zamyślenia” można znaleźć w najnowszym numerze lubelskiego „Gościa Niedzielnego”. Ks. dr Adam Jaszcz będzie przybliżał ideę Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. Wydaje się to bardzo cenną inicjatywą, bo Kongres Kultury na stałe wpisał się w przestrzeń Lublina, a nawet w przestrzeń krajową. Od 13 do 16 października 2016 r. będziemy przeżywać jego piątą edycję: „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na drogach człowieka”.

- W zainaugurowanym cyklu felietonów przynajmniej delikatnie dotkniemy bogatego dziedzictwa poprzednich czterech kongresów. Zapraszam więc do zbierania „okruchów wartości”, które podarowali nam w Lublinie wybitni twórcy i obserwatorzy kultury przy okazji czterech kongresów - pisze ks. Adam.

Treścią pierwszych zamyśleń kongresowych stały się słowa abp. Józefa Życińskiego, który powołał do życia Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie: „W naszych dyskusjach o przemianach kulturowych podstawowym problemem nie jest więc bynajmniej zachowanie obecnego status quo, lecz poszukiwanie wzorców kultury, które umożliwiają pełny rozwój osoby ludzkiej”.

- W niepowtarzalną osobowość śp. abp. Życińskiego Stwórca zaszczepił niebanalny dynamizm. Jego obecność w Lublinie stała się dla wielu źródłem nowych inspiracji w sensie nie tylko lokalnym. Wpisały się one na stałe w krajobraz miasta i przetrwały swojego autora. Intelektualna i duchowa kreatywność zmarłego metropolity zaznaczyła się również poprzez ideę Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, organizowanego w Lublinie co cztery lata, od roku 2000. Dzieło abp. Życińskiego już cztery lata temu podjął jego następca abp Stanisław Budzik przy okazji organizacji IV Kongresu – wyjaśnia ks. Jaszcz.

Czas mija szybko, świat się zmienia. Dlatego autor „Zamyśleń kongresowych” słusznie zwraca uwagę na fakt, że „Nowe wyzwania kulturowe” z roku 2000 to jednak coś zupełnie innego niż te z roku 2016. - Świat jest inny nie tylko po WTC, jest też inny po zajęciu Krymu przez Rosję, po exodusie uchodźców czy po śmierci wielkich demiurgów kultury z proroczą wyobraźnią, jak św. Jan Paweł II. Niezmienna pozostaje Ewangelia – stwierdza. Pytanie o misję chrześcijaństwa wśród nowych wyzwań kulturowych jest ciągle ważne i otwarte.

Zapraszamy do lektury felietonu ks. Adama, jak również do lektury najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego”.

W najnowszym numerze, którego wydanie zbiegło się z głównymi obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski, znajduje się wiele ciekawych artykułów. Można z nich dowiedzieć się, kto był „ojcem chrzestnym” państwa Polan i jakie znaczenie miało to, co się wydarzyło 14 kwietnia 966 r. Zachęcamy do lektury wywiadu z abp. Wojciechem Polakiem, prymasem Polski. W dziale nauka znajdziemy artykuł na temat genezy powstania Księżyca oraz jego znaczenia dla życia na Ziemi. Zapraszamy również lektury tekstu „Kraina bez wyjścia” o zamrożonym konflikcie na Zakaukaziu. W części lubelskiej polecamy historię Kamila, który bez nogi gra w piłkę nożną, wywiad z Kataryną Klimek, żoną i mamą czwórki dzieci, pomysłodawczynią wyścigu kaczek w Lublinie, oraz artykułu, w którym s. Małgorzata Chmielewska ze wspólnoty Chleb Życia snuje odważne rozważania na temat Kościoła w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy