Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dzieci moje!

Zdjęcia sprzed lat i dokumenty wydane przez biskupa Stefana Wyszyńskiego można oglądać na wystawie w lubelskiej katedrze. Wiele z tych materiałów pokazywana jest po raz pierwszy.

W bieżącym roku przypada wiele wyjątkowych rocznic, m.in. 115. urodzin Stefana Wyszyńskiego, 70. jego konsekracji na biskupa lubelskiego, 60. Ślubów Jasnogórskich i powrotu Prymasa do Warszawy po trzech latach niewoli, 50. obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski i 35. śmierci Prymasa Tysiąclecia.

- Mając świadomość wagi wspomnianych wydarzeń, jak również szans i nadziei, związanych z przeżywaniem ich rocznic, trwając w oczekiwaniu na beatyfikację Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, Fundacja Nasza Tradycja przygotowała wystawę, z okazji 70. rocznicy ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej – mówi Piotr Krzysztof Kuty, prezes Fundacji Nasza Tradycja, bezpośredni organizator wystawy.

Na początku roku został wydany kalendarz poświęcony Stefanowi Wyszyńskiemu, jako biskupowi lubelskiemu, jednak ze swej natury kalendarz nie przewiduje szerokiego pokazania różnych aspektów dotyczących tak wielkiej postaci, jaką był bp Wyszyński, dlatego powstała wystawa dzięki której udało się przypomnieć jego postać, czasy, w których przyszło mu posługiwać w Lublinie, dokumenty które wydawał jako biskup lubelski.

- Prymas Tysiąclecia studiował w Lublinie. Później w czasie wojny ukrywał się na ziemi lubelskiej razem z dziećmi z Lasek i siostrami franciszkankami. Ale najważniejsza była jego posługa biskupia - mówił abp Stanisław Budzik otwierając wystawę w lubelskiej katedrze.

- 70 lat temu przez prawie trzy lata uczył się, jak to jest być biskupem, jak pełnić trudną posługę w niełatwych czasach, zaraz po II wojnie światowej, kiedy wszystko było w ruinie. Te trzy lata przygotowały go do tych wielkich zadań, jakie go czekały na stolicy prymasów w Warszawie i Gnieźnie. Nie na darmo nosi on dziś miano Prymas Tysiąclecia - mówił metropolita.

Wystawa nosi tytuł „Dzieci moje!”. 

- Tymi słowami 26 maja 1946 roku, zwracając się do swoich diecezjan, rozpoczął pierwsze publiczne wystąpienie ósmy w dziejach diecezji ordynariusz lubelski, najmłodszy wówczas polski biskup - przypomina Piotr Kuty.

Konsultantem historycznym wystawy jest abp Bolesław Pylak, arcybiskup senior Archidiecezji Lubelskiej, który jako młody kleryk, był świadkiem wydarzeń sprzed 70. lat. Autorem koncepcji wystawy jest Leon M. Budrys, zaś wyboru tekstów oraz doboru fotografii i dokumentów dokonał Piotr Krzysztof Kuty, opracowanie graficzne jest dziełem agencji Studio R-ka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy