Nowy numer 13/2024 Archiwum

Opus Magnum dla bł. Piotra Jerzego

Koncert zorganizowany w ramach znanego i cenionego cyklu Opus Magnum - KULowskie wieczory z muzyką, tym razem poświęcony był patronowi młodzieży oraz Duszpasterstwa Akademickiego KUL, błogosławionemu Piotrowi Jerzemu Frassatiemu.

Spotkania z muzyką z cyklu Opus Magnum towarzyszą najważniejszym wydarzeniom uniwersyteckim. Tym razem okazją było święto błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego oraz kolejna rocznica jego beatyfikacji.

Rozpoczynając spotkanie rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński przypomniał postać błogosławionego Piotra Jerzego.

- Żył zaledwie 24 lata, ale to wystarczyło, aby dojść do świętości - zaznaczył. - Jego największą pasją była alpinistyka, bo w górach mógł kontemplować wielkość Stwórcy. Nie wstydził się wiary. Jego ulubioną ewangelią była ta, którą napisał św. Mateusz, a w niej Kazanie na górze. Spośród encyklik najbardziej cenił "Rerum novarum" Leona XIII, w której papież sformułował główne zasady katolickiej nauki społecznej - podkreślał rektor.

Ks. prof. Dębiński zauważył także, że zdaniem ostatnich czterech papieży Piotr Jerzy Frassati to doskonały wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży.

Przypominał też, że papież Franciszek w orędziu na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w Polsce, którym przyświeca idea ośmiu błogosławieństw z Kazania na górze, poleca, by młodzi naśladowali Frassatiego w czynieniu dzieł miłosierdzia. 

Przed publicznością wystąpiła młodziutka koreańska artystka, laureatka konkursów pianistycznych - Soo-Jung Ann, która wykonała utwory Beethovena, Debussy’ego i Chopina. 

W przerwie koncertu odbył się wernisaż tkanin liturgicznych ze zbiorów muzealnych KUL, prezentowany w ramach wystawy zatytułowanej Vestimenta Liturgica. Wystawa tkanin liturgicznych.

Wystawę przygotowali studenci III roku historii sztuki KUL pod kierunkiem konserwator tkanin Karoliny Sarkowicz i dra Krzysztofa Przylickiego, w ramach warsztatów muzealnych.

Prezentuje ona fragment bogatej kolekcji tkanin liturgicznych i historycznych ze zbiorów muzealnych Instytutu Historii Sztuki KUL.

Najliczniejszą grupę zabytków stanowią ornaty, uzupełnione o drobne paramenty (vela, palki, bursy, stuły i manipularze). Większość powstała w XVIII w. w przodujących ośrodkach jedwabniczych Francji.

Dekoracyjne tkaniny i hafty, opracowane i opisane przez młodych adeptów historii sztuki, po raz pierwszy są prezentowane szerokiej publiczności. Zwiedzający mają okazję nie tylko podziwiać piękno i kunszt wykonania eksponatów, ale także poznać zastosowanie poszczególnych paramentów liturgicznych.

Od dziś do 6 czerwca 2016 r. wystawa jest dostępna w Muzeum Uniwersyteckim Historii KUL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy